Jarní sluníčko vybízí k úklidu

03/04/2024

Desítky dobrovolníků z Prahy 5 včetně místních zastupitelů se také letos zapojí do akce „Ukliďme Česko“. V sobotu 6. dubna se společně zaměří na černé skládky odpadu a další znečištěná místa v nejrůznějších lokalitách naší městské části. Uklízet se bude v okolí sídlišť, ale i v parcích, například na Barrandově, na Malvazinkách, na Kesnerce, pod Cibulkou nebo na Dívčích hradech.

Cílem dobrovolnické akce, která tradičně probíhá po celé republice, je přitáhnout pozornost lidí k životnímu prostředí v okolí jejich bydliště. Při úklidech se navíc ve společném zájmu spojují sousedé, různá sdružení, školy i firmy. První ročník jarní úklidové akce se uskutečnil v roce 2014 a nyní nás tedy čeká kulaté jubileum. „Jsem velmi rád, že se do organizování úklidů opět iniciativně zapojily především zdejší spolky. Věřím, že se k nim přidá řada občanů Pětky, kterým záleží na tom, v jakém prostředí žijí,“ uvedl radní Milan Vrkoč (SEN 21).

K pořadatelům patří v Praze 5 i místostarosta Milan Kryl (Piráti), který osmým rokem zajišťuje úklid na Barrandově: „Baví mě na tom, že mohu přispět ke zvelebení veřejného prostranství a zároveň se neformálně potkat s občany. Naším společnou snahou je, abychom měli ve svém okolí čisto a útulno.“ Nejmladší zastupitel Henryk Josef Tietjen (SEN 21) se zase těší, že bude společně s přáteli uklízet na Mrázovce.

Pokud byste se chtěli rovněž zapojit, můžete v mapě na stránkách projektu www.uklidmecesko.cz/map/ vyberte vhodný úklid ve svém okolí a zaregistrovat se. Rukavice a pytle na sesbíraný odpad pro vás většinou bude mít přichystané organizátor akce. Kromě samotného uklízení je důležitá i prevence znečištění. Proto vznikla aplikace www.kamsnim.cz, která napomáhá snížení množství černých skládek i odpadků povalujících se v přírodě.

Ilustrační foto: Úklid na Barrandově 2023