Fotovoltaická elektrárna na střeše ZŠ Weberova

31/08/2022

Praha 5 schválila realizaci pilotního projektu instalace fotovoltaického systému v ZŠ Weberova realizovaného ve spolupráci s městskou příspěvkovou organizací Pražské společenství obnovitelné energie.

Rada městské části nechala vyhotovit statické posudky pěti základních škol FZŠ a MŠ Barrandov II, ZŠ a MŠ Barrandov Chaplinovo náměstí, ZŠ Pod Žvahovem, ZŠ Nepomucká a ZŠ Weberova zřizovaných městskou částí Praha 5. Zároveň se ověřovala možnost připojení do sítě PRE a vypočítala se úvodní ekonomická rentabilita.

„Weberovka nám z analyzovaných škol vyšla jako nejlepší varianta, a to díky tomu, že se veškerá vyrobená energie ihned spotřebuje na její provoz, a také na ohřev vody ve školním bazénu, jehož provoz je nákladný. Předpokládáme, že na její střechu instalujeme až 300 kilowatt peaků fotovoltaických panelů, díky kterým vyrobíme přibližně 250 MWh energie ročně. Díky tomu dosáhneme citelné úspory na provozních nákladech školy, která se tak stane energeticky soběstačnější,“ vysvětluje přínos projektu radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09).

Cílem zavádění energetického managementu v rámci příspěvkových organizací Prahy 5 je snížení spotřeby energie, úspora nákladů městské části a zlepšení životního prostředí. Díky zavedení přesného monitoringu spotřeby energie a elektronické analýze dat bude možné tento model použít pro další instalace fotovoltaických elektráren v objektech MČ Praha 5.

„Fotovoltaika je jednou z věcí, která může prakticky okamžitě výrazně snížit náklady na energie. Zejména při dnešních cenách energie vidíme, že jde o investici, která se bohatě vyplatí. V přípravě dalších fotovoltaik i využívání obnovitelných zdrojů obecně chceme proto pokračovat,“ dodává radní Kavalírek.

Přílohy ke stažení