Finalisté dětské výtvarné soutěže Malířská paleta se sešli ve Winternitzově vile

16/01/2023

Finalisté soutěže 4. ročníku “Malířská paleta“, která je věnována dětem, se  14. ledna se sešli ve Winternitzově vile společně s porotou. Své kurátorské a galerijní zkušenosti propůjčila znalkyně výtvarného umění a kurátorka Hradčanské galerie Josefa Kalouska, Světlana Kalousková. Do týmu organizátorů se připojila i výtvarnice a významná grafička Helena Slavíková-Hrušková. Ve svém úctyhodném věku 95 let vedla společně s malířkou a režisérkou Viktorií Rampal Dzurenko a vítězi výtvarný workshop.  Členka týmu porotců Kristina Cysařová účastníkům workshopu připravila magické prostředí Winternitzovy vily. Děti si kromě zážitků odnášely i ukázky různých výtvarných technik. V komisi zasedl také radní pro kulturu Městské části Praha 5 Ing. Štěpán Rattay.

Děti nás dospělé dokáží skvěle inspirovat. Obrázky nám přibližují dnešní dobu jejich očima a právě v úžasném prostředí Winternitzovy vily se snoubí jejich talent s geniem loci této prvorepublikové památky,” dodává radní pro kulturu Štěpán Rattay.

Soutěž je určená dětem od 5 do 8 let, od 9 do  12 let a od 13 do do 16 let. Tématem soutěže bylo namalovat výjevy ze života, které představují pomoc, solidaritu, soucit i štědrost. Děti měly za úkol nakreslit, jak si představují pomoc lidem, zvířatům, kamarádům i jiným národům. Někdo bude třeba malovat, jak bojoval za záchranu zimního stadionu, jiný, jak pomohl kamarádovi najít telefon, další, jak pomáhá mamce vařit nedělní oběd,” říká Petra Sochorcová organizátorka soutěže.

Vítězná díla budou vystavena v galerii „D“ v Portheimce od 20. ledna  do 21. února 2023. Vernisáž výstavy se uskuteční 19. ledna od 18:00 hodin.