Dnes jsme si připomněli Den památky obětí komunismu

27/06/2023

Na Újezdě u památníku od Olbrama Zoubka jsme si dnes připomněli Den památky obětem komunismu. Slavnostního aktu se zúčastnil prezident ČR Petr Pavel, primátor HMP Bohuslav Svoboda a ostatní čelní představitelé. Poklonit se přišla i dcera Milady Horákové.  Při slavnostním aktu nechyběli zástupci Městské části Prahy 5 starosta Jaroslav Pašmik společně s místostarostkou Monikou Shaw Salajovou.

Dnes uplynulo 73 let od popravy politických vězňů: Milady Horákové, právníka Oldřicha Pecla, štábního strážmistra SNB Jana Buchala a novináře Záviše Kalandry. Právě smrt Milady Horákové, která byla nevinnou matkou a vzdělanou ženou je dodnes mementem historie, kterou bychom jsme si měli připomínat.

Právě vyzáblí muklové jsou symbolem komunistického nelidského zacházení a mučení. Podle historiků bylo odsouzeno k trestu smrti po únoru 1948 a následně popraveno kolem 250 lidí. Nejméně 4500 osob bylo umučeno ve vězeních nebo zemřely v důsledku špatných životních podmínek.

Akce vyvrcholila minutou ticha na uctění památky obětí.