Den vzniku samostatného Československého státu si radnice MČ Prahy 5 připomněla pietním aktem

28/10/2023

Samostatná Československá republika byla vyhlášena 28. října 1918 jako společný stát bratrských národů Čechů a Slováků. Významnou historickou událost připomíná také pamětní deska Milanu Rastislavu Štefánikovi na budově radnice Prahy 5 ve stejnojmenné ulici. Právě sem položili v pátek zástupci městské části věnec se stuhou na počest 105. výročí vzniku republiky, o níž se zasloužil také generál Štefánik. Pietního aktu se zúčastnila starostka Radka Šimková (PRAHA 5 SOBĚ, třetí zprava) v doprovodu místostarostky Moniky Shaw Salajové (SEN 21) a místostarosty Milana Kryla (Piráti, napravo od starostky), přítomni byli také zastupitelé Jiří Krátký (Piráti, zcela vpravo), Michal Kočanderle (PRAHA 5 SOBĚ, třetí zleva, Lukáš Herold (Společně pro Prahu 5/ODS, druhý zleva) a Petr Lachnit (ANO, zcela vlevo).

Památný 28. říjen připomíná také boj československých legií proti Rakousku-Uhersku v první světové válce.  V kostele sv. Václava je mu věnována pamětní deska Obětem 1. a 2. světové války s výstižným nápisem „Památce chrabrých hrdinů“. Příslušníci legií se svými vojenskými úspěchy sehráli zásadní roli při jednáních o vzniku Československa. Také zde účastníci pietního aktu vzdali hold veteránům položením věnce a minutou ticha.