Centrum pro závislé by mohla vystřídat policejní služebna

13/09/2022

Služebna Policie České republiky by mohla již v příštím roce vystřídat v Mahenově ulici v Košířích nízkoprahové centrum pro drogově závislé Progressiv. Tomu Praha 5 nedávno vypověděla nájemní smlouvu a prostory musí opustit do konce února 2023. Městská část tím razantně zareagovala na stížnosti místních obyvatel na neutěšený stav v okolí a dlouhodobý nezájem pražského magistrátu řešit drogovou problematiku komplexně v rámci celé Prahy.

Je nám jasné, že vypovědění nájemní smlouvy Progressivu je sice v tomto případě správným a velmi důležitým krokem, nikoliv však jediným k řešení situace obyvatel v Mahenově ulici a v okolí. Mimo jiné je potřeba tuto lokalitu a veřejný prostor v ní stavebně a architektonicky kultivovat a posílit i bezpečnost, a to včetně pravidelné činností policistů, “ uvedla starostka Renáta Zajíčková (ODS) na setkání s obyvateli Mahenovy ulice, které zorganizovala v pondělí 12. září v podvečer u zdejší hospody U Zvonu. Kromě ní se jí zúčastnili i radní Jan Kavalírek (TOP 09) a Petr Lachnit (ANO), dále zástupce Policie ČR a také například ředitelka místního centra Progressiv.

Jemu patří velké uznání za práci, kterou směrem k drogově závislým zajišťuje. Naše rozhodnutí nemíří proti němu. Chceme jím vyburcovat hlavní město, aby už konečně začalo konat. Praha potřebujeme minimálně devět kontaktních center. Má ale pouze tři a z toho dvě jsou na území Prahy 5. Zdejší obyvatelé nemohu už dál nést takovou zátěž,“ zdůraznila Renáta Zajíčková.

Do velmi živé, téměř tříhodinové, debaty se při setkání se starostkou a dalšími hosty v pondělní podvečer zapojilo na osm desítek obyvatel. Ti upozorňovali na to, co vše nepříjemné musí snášet v kontaktu s drogově závislými, kteří sem do kontaktního centra přicházejí.

Naprosto je chápeme. Z našeho rozhodnutí o výpovědi nájmu centru Progressiv proto určitě neustoupíme a jsme přesvědčeni, že je správné. Občany a také nás znepokojují náznaky Pirátů a Prahy sobě směřující k revokaci tohoto rozhodnutí. Zároveň budeme vytvářet trvalý tlak na hlavní město, aby situaci začalo konečně systematicky řešit. Mimo jiné se k tomu zavázelo i letos v červnu, kdy k tomu schválili koncepční dokument,“ řekla Renáta Zajíčková.

Na kultivaci veřejného prostoru pro obyvatele v okolí Mahenovy ulice už práce začaly.

„V provozu je zrekonstruované zastávka MHD U Zvonu a Technická správa komunikací, což je organizace hlavního města, připravuje studii na revitalizaci náměstíčka v jejím sousedství. Hotová má být do dvou let,“ přiblížil Jan Panenka, předseda Výboru dopravního ZHM Praha 5 (ODS).

Místní obyvatelé se tak dočkají výraznějšího zvýšení kvality bydlení, bezpečnosti a vytvoření možností trávit volný čas v okolí. Ke zlepšení situace by mělo přispět i chystané otevření pobočky České pošty v nové budově takzvané Košířské brány. Stát se tak má v průběhu letošního podzimu.

Zásadní přelom k lepšímu by pak měl přijít právě s plánovaným zřízením služebny Policie ČR v Mahenově ulici. Ta nejbližší je totiž pro obyvatele Košíř dostupná až ve Stodůlkách.

Přílohy ke stažení