Březnové vydání časopisu PRIORITA

20/03/2023

V době, kdy informace mají cenu zlata, je dobrá například připomínka poradenství k Nové zelené úsporám Light. Tento poradenský servis je zcela zdarma, stačí se obrátit na jednu z místních akčních skupin (MAS) nebo energetická střediska EKIS. Tam vám poradí a vyřídí s vámi vše, co potřebujete.

Dočtete se, jak se obce pouští do energetických úspor veřejných budov skrze dotace, které získaly. Samosprávy a jejich organizace také nakupují elektromobily a obnovují tak svoje vozové parky. Dozvíte se v článku o schváleném balíku dotací, mezi nimi najdete i velké projekty na ekologizaci tepláren, které budou místo uhlí pálit štěpku.

Začala soutěž, kam lze hlásit projekty, které se připravily na klimatickou změnu. Otevřely se dotační výzvy Operačního programu Spravedlivá transformace, které podporují školy. Dále z obsahu:

• Jedna a půl miliardy na modernizaci škol v uhelných krajích nabízí program Spravedlivá transformace
  • Na ekologizaci tepláren, úspory energií v budovách či elektromobily jde 5,5 miliardy korun
  • S dotacemi na zateplení domů pomáhají seniorům místní akční skupiny
  • Ke snížení počtu přemnožených hrabošů pomůže MŽP 40 miliony
  • Zdiby přeměnily zchátralý dům v komunitní centrum
  • Likvidace křídlatky
  • Muzea minulosti na cestě k budoucnosti
  • Nábytek, který šetří přírodu

Stáhněte si PRIORITU 3/2023