Bezstarostní požitkáři po 150 letech opět v Portheimce

02/02/2023

První únorový den uplynolo přesně 150 let od posledního zasedání mužského recesistického spolku Schlaraffia v barokním letohrádku Portheimka. Při této příležitosti uspořádala Městská část Praha 5 spolu s kurátorem Petrem Hájkem výstavu pod názvem IN ARTE VOLUPTAS, nad níž převzal záštitu radní pro kulturu Ing. Štěpán Rattay (Piráti).

Otevíráme opět Portheimku novým formám umění. Požitkáři mají jiný pohled na svět, odmítají každodennost, čímž provokují i probouzejí v jiných lidech zvědavost. Návštěvníci se mohou také těšit na krásné výstavní prostory. Obrazy jsou instalovány nejen v galerii, ale i v reprezentativních prostorách, takže se budou moci pokochat i Reinerovými bakchanáliemi, které jsou v oválném mramorovém sále,“ říká radní pro kulturu Ing. Štěpán Rattay (Piráti).

Spolek, jehož název pravděpodobně pochází z německého slova slur-affe, což znamená „bezstarostný požitkář“ byl založený v roce 1859 v Praze. Jeho základní filozofií je podpora přátelství, umění a humoru. Heslem spolku je latinská věta In arte voluptas, tedy V umění je rozkoš.

Spolek se záměrně nezapojuje do všedního života a neobsahuje žádnou ideologii. Naopak se ohraničuje proti každodennímu životu, aby jeho členové alespoň na čas zapomněli na běžné starosti a uvolnili se. Proto je na setkáních spolku zapovězeno diskutovat o tématech, která mohou vést ke sporu, jako je např. politika a náboženství. Schlaraffia se chápe především jako hra.

Připravili jsme skupinovou výstavu, jejímž jediným cílem je probudit v divákovi rozkoš z umění. Prezentujeme selekci silných současných figurativních malířů a navazujeme na výstavu Současné tendence ve figurativním malířství, která proběhla jako součást multižánrového festivalu Co nám nedá den má noc v prostorách kláštera Gabriel Loci v červnu loňského roku. Návštěvníci výstavy v Portheimce uvidí také sochy a digitální umění,“ říká kurátor výstavy Petr Hájek.

Výstava bude je k vidění zdarma od 2. února do 31. března 2023 v Galerii Portheimka. Provozní doba je úterý až neděle od 13:00 do 18:00 hodin.

Přílohy ke stažení