Bezpečnost na Andělu se zvýší, pomohou strážníci i rozšířený zákaz konzumace alkoholu

28/04/2023

Dva nedávné incidenty nedaleko vstupu do stanice metra Anděl skončily pobodáním. Hned po prvním útoku svolal starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (PRAHA 5 SOBĚ) pracovní skupinu Anděl, která se schází za účasti městské a obecní policie, úředníků a politiků. Jejím cílem je výrazně zvýšit bezpečnost v centru Smíchova a okolí. Nová bezpečností opatření se týkají posílení hlídek od obou policejních orgánů, přistavení policejního vozu přímo na Anděl nebo rozšíření zóny se zákazem konzumace alkoholu a důsledné dodržování této vyhlášky.

“Jsem rád, že pan primátor Svoboda přistoupil na většinu mých návrhů a pověřil Městskou policii, která spadá do jeho gesce, výrazným posílením přítomnosti strážníků na Andělu. Jako radnice máme bohužel jen omezené pravomoci, jak bezpečnost zlepšit. Jsme závislí na akceschopnosti vedení magistrátu,” říká starosta Pětky Jaroslav Pašmik (PRAHA 5 SOBĚ) a doplňuje, že pro území Praze 5 je aktuálně neobsazených 20 míst strážníků, ale reálně by bylo potřeba ještě dalších deset.

“Vyzval jsem několikrát pana primátora k obsazení volných míst strážníků Městské policie, která pod něj spadá. Aktuální situace v centru Smíchova je špatná a občané mají obavy o své bezpečí. Nejen obyvatelé Pětky, ale i další Pražané, kteří se u nás pravidelně pohybují,” vysvětluje starosta Pašmik.

Dojde nejen k posílení přítomnosti strážníků v daných lokalitách, a to i ve večerních a nočních hodinách, ale také k rozšíření zóny, kde je zakázáno konzumovat alkohol. Doposud zákaz platil jen v oblasti u Anděla, ale nyní se rozšíří například i do ulic Štefánikova, Stroupežnického a do parku Portheimka. Požívat alkohol na těchto veřejných prostranstvích bude zakázáno. V případě porušování zákazu bude Městská policie alkohol zabavovat a v součinnosti s úřadem Prahy 5 také likvidovat.

“Zákaz pití alkoholu u Anděla už sice platí, ale prakticky nebyl moc vymáhán. Jsem člověk, pro kterého je svoboda jednotlivce velmi důležitá, proto mi rozšíření této zóny nedělá velkou radost. V současné chvíli je to však spolu s důsledným vymáháním této vyhlášky nevyhnutelné opatření, aby se situace v centru Smíchova z pohledu bezpečnosti alespoň částečně stabilizovala,” dodává starosta Pašmik s tím, že výhledově by měl být rovněž posílen i kamerový systém. O tom se ale ještě bude jednat s magistrátem.

Současné posílení bezpečnosti však starosta vnímá jako dočasné řešení, a nikoliv dlouhodobé a udržitelné. Tím je podle něj zejména vyřešení neobsazených míst strážníků a rovněž systémové řešení situace drogově závislých osob a lidí bez domova. Jedno ze dvou pražských zařízení pro drogově závislé sídlí právě na Praze 5, kde donedávna byla taková centra dvě.

“Před zavřením druhého centra varovali odborníci a jejich obavy se naplnily. Situace se totiž zhoršila. Lidé se z kontaktního centra přelili z velké části na Anděl a do dalších oblastí v jeho okolí. Bezpečnost nelze řešit dlouhodobě jen represí, ale právě posílením sociálních služeb. Praha však doposud nerozšířila síť nízkoprahových center,” dodává starosta Jaroslav Pašmik s tím, že největší zátěž tohoto problému tak leží právě na Praze 5.

Přílohy ke stažení