27. 6. Den památky obětí komunismu

27/06/2022

Dnešní den jsme si všichni připomněli Den památky obětí komunismu. Právě v tento den byla před 52 lety zavražděna Milada Horáková.  Pomník sochaře Olbrama Zoubka, který byl instalovaný v květnu v roce 2002 připomíná perzekvované a usmrcené oběti totalitním komunistickým režimem. Sochy v Praze na Újezdě jsou jedním z několika míst, kde se lidé můžou poklonit památce obětí komunismu, protože řada z nich včetně Milady Horákové nemá vlastní hrob. Akce se zúčastnila řada čelních představitelů v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Při slavnostním aktu nechyběli ani zástupci městské části Praha 5 v čele s poslankyní Parlamentu ČR a starostkou Renátou Zajíčkovou, která si výročí připomněla již po čtvrté. Dodnes československou hrdinku a vlastenku připomíná na pražském Smíchově pamětní deska. V projevu mimo jiné zaznělo: “Boj za svobodu a demokracii neskončil. V současné době bojují za svojí vlast občané Ukrajiny.”

Všichni přítomní na závěr ceremoniálu uctili oběti otčenášem s  kardinálem Dominikem Dukou a minutou ticha.