110. výročí úmrtí Jakuba Arbesa

09/04/2024

8. dubna uplynulo 110 let od úmrtí významného českého spisovatele, novináře a překladatele Jakuba Arbesa. Výročí si na Arbesově náměstí připomnělo vedení radnice Prahy 5 spolu se zástupci Spolku Malostranského hřbitova, který akci zorganizoval, a s potomky této velké osobnosti naší kultury.

Zástupci spolku ocenili význam smíchovského rodáka a jeho zásluhu na zachování Malostranského hřbitova do dnešních dní. Členkami spolku jsou i přímé potomkyně spisovatele. Na místě vystoupila prapravnučka se svou dcerou a poděkovaly, že se tato pietní akce uskutečnila. Literární hodnotu Arbesova díla vyzdvihla Helena Šebestová, pracovnice Památníku národního písemnictví, který spravuje jeho sbírku.

Za radnici Prahy 5 se akce zúčastnila starostka Radka Šimková (Praha 5 sobě) a zastupitelka Linda Neubergová (Piráti). „Jako starostka, ale i místní obyvatelka Prahy 5 jsem hrdá, že se tímto slavným literátem můžeme pyšnit. Ráda bych také poděkovala Spolku Malostranského hřbitova, že toto setkání uspořádali a děkuji všem, že jsme se tu dnes sešli,“ uvedla starostka Šimková.

O životě Jakuba Arbesa se můžete dočíst v aktuálním čísle časopisu Pětka.