Únorová debata s občany byla věnována participaci

15/02/2020

Nová tradice setkávání členů vedení radnice Prahy 5 s občany pokračovala druhým dílem. Na listopadovou první debatu navázala beseda 12. února.

Jejími hlavními tématy vyplynuvšími z listopadové ankety se staly participativní rozpočet a opravy chodníků a dalších komunikací na území Pětky. Občanů dorazilo opět dost. „Je vidět, že se o dění v Praze 5 zajímáte,“ poznamenala na úvod setkání starostka Renáta Zajíčková (ODS). Zdůraznila, že kromě plošných setkání, jako je toto, proběhnou i setkání lokální, věnovaná tématům jednotlivých městských částí. V dohledné době třeba na Barrandově či v Košířích.

Prvním tématem setkání byl participativní rozpočet. Dosavadní ročníky projektu včetně aktuálního čtvrtého, který začal v únoru předkládáním návrhů, představil místostarosta Martin Slabý (ANO). „V prvním ročníku bylo na návrhy občanů vyčleněno celkem pět, v druhém deset a ve třetím patnáct milionů korun, což je částka, která je k dispozici i v aktuálním ročníku,“ uvedl místostarosta. Občané mohou své návrhy posílat do konce dubna.

Všechny aktuální informace jsou na stránkách participativnirozpocet.praha5.cz.

V diskuzi zazněla kritická poznámka upozorňující na nízký počet realizovaných projektů. „Musím občany poprosit o trpělivost, průměrná doba realizace trvá vzhledem k řadě nutných procesních kroků zhruba dva roky. Kvůli platné legislativě to neuspíšíme. Na všechny vítězné projekty však určitě dojde,“ ujistil přítomné Martin Slabý.

Hovořilo se také o tom, že by se měl zapojit větší počet hlasujících, případně snížit jejich věk, protože ani děti nesmíme podceňovat. „Budeme se snažit participativní rozpočet ještě více propagovat prostřednictvím našich informačních kanálů. Pokud by vás napadly jiné způsoby propagace, určitě budeme rádi,“ sdělila starostka Zajíčková.

Druhý tématem setkání byly opravy chodníků a silnic. Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková představila investice a zásadní rekonstrukce, které se týkají Prahy 5 a přinesou s sebou omezení provozu.

Předseda Dopravního výboru Jan Panenka (ODS) seznámil přítomné s investicemi do oprav chodníků. O ty se sice stará metropole, nicméně městské části v rámci takzvaných chodníkových programů ze svého rozpočtu financují opravy, které nesnesou odklad. „Chodníkový program byl v Praze 5 založen před třemi lety, ročně v něm bylo pět milionů korun. Abychom zvýšili jeho efektivitu, založili jsme fond dopravy, do něhož půjdou peníze z magistrátu ze zón placeného stání. Bude to ročně deset milionů korun, které použijeme na budování nových parkovacích míst a také na opravy chodníků,“ sdělil Jan Panenka.

Letos se oprav dočkají chodníky v ulicích Na Hřebenkách, U Pernikářky, U Klikovky, Zahradníčkova, Brdlíkova-Hennerova, Slávy Horníka, U Nesypky a Nad Buďánkami II.

Příští setkání občanů Prahy 5 se uskuteční 21. dubna v 17.30 hodin v kobce č. 17 na smíchovské náplavce, hlavním tématem bude bezpečnost.

K tématu se váže Dotazník: Cítíte se na Praze 5 bezpečně?, vyplnit ho lze do 10. 3. 2020

První veřejné setkání s občany se konalo 21. listopadu 2019 v sále Impact Hubu v Drtinově ulici na Smíchově.

Zápis a prezentace ze setkání jsou k dipozici v příloze ke stažení.

Níže fotogalerie z akce.

Starostka Renáta Zajíčková