ROUŠKY- sběrné a výdejní místo, pravidla pro distribuci. Děkujeme všem, kdo pomáhají!

Vážení občané, milí sousedé, roušek je stále málo a je jasné, že budou nadále potřeba. Nošení roušky je od 19. března 2020 povinné kdekoliv ve veřejném prostoru jako prevence proti dalšímu šíření viru COVID-19. Nouzový stav a s ním spojená opatření včetně povinnosti nošení roušek je prodlouženo do 1. dubna 2020. Naším cílem je, aby všichni občané (Prahy 5) měli roušek dostatek. Proto Praha 5 šije a proto heslo „šiješ, šiju, šijeme“ naplňujeme jak jen to jde. Děkujeme všem, kdo pomáháte. Zopakujeme, že sběrné/výdejní  místo, kam můžete ušité roušky přinést a nebo si pro ně přijít je Vzdělávací a informační centrum Praha 5 (VIC),  Štefánikova 249/30, kontaktní telefon 739 310 119. Imobilním občanům a seniorům rádi dovezeme roušky domů, zavolejte na 739 310 119.

• Nově k distribuci roušek
  1. Pokud potřebujete pro vaši organizaci více kusů roušek , vyplňte tento formulář:

Budeme vás kontaktovat ohledně aktuálních možností a domluvy předání.

2. Pokud jste jednotlivec a potřebujete roušky v řádech kusů, kontaktujte VIC Prahy 5:

• Vyzvedávání roušek

Ve všední den mezi 8-10 hod. nebo 17-19 hod.

VIC – Štefánikova 249/30 (nedaleko PENNY a DM drogerie)

Pokud naopak máte nějaké roušky navíc nebo doma najdete přebytečnou látku, stavte se taky, budeme rádi. Děkujeme.

• Roušky z Prahy 5 v číslech

Ke dni  26. 3. 2020 jsme dostali darem (od vás, dobrovolníků) plus jsme nechali ušít:

1 635 bavlněných roušek.

Děkujeme.

K témuž dni jsme vydali/darovali:

960 roušek.

Roušky díky vám máme a rádi se o ně podělíme!

• Komu především poskytujeme (vámi) ušité roušky:

Vaše roušky pomáhají našim seniorům, klientům Centra sociální a ošetřovatelské pomoci, pečovatelkám, organizacím, které se starají o handicapované či jinak znevýhodněné občany, lékárnám, které je distribuují svým klientům – seniorům, praktickým lékařům a pediatrům.

100 roušek jsme věnovali Městské polici.  Strážníci je distribuují v ulicích mimo jiné i bezdomovcům, kteří si roušku těžko shánějí. Děkujeme.

Kromě Vámi ušitých roušek jsme předali i roušky dodané MHMP. Celkem 6 600 roušek pro potřeby MČ Praha 5 poskytl Magistrát HMP.  Více se dočtete v článku: Zástupci Polikliniky Barrandov a Kliniky Kartouzská dnes převzali od radnice jednorázové roušky pro své lékaře a jejich pacienty

• Kdo s námi šije

Aktuálně se do naší šicí „manufaktury“ zapojily i maminky, jejichž děti trénují v Rugby Tatra Smíchov, dále zaměstnankyně z MŠ Kurandové, ZŠ Grafická a ZŠ Waldorfská a mnoho dalších. Děkujeme úplně všem, kdo s námi šijí.

• Proč nosit roušku

Podle předsedy krizového štábu Romana Prymuly mají lidé na veřejnosti raději nosit klasické roušky, nikoliv respirátory s ventilem. Proč? Rouškou chrání člověk své okolí, naopak respirátor může vylučovat do prostředí škodlivé viry. „Je nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátor. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí,“ vysvětlil R. Prymula.

Nošením roušky chráníte své okolí a ono zase Vás. Více než kdykoliv jindy je nyní důležitá součinnost opravdu všech, protože jediný člověk bez roušky může zkazit snažení celé desítky lidí s rouškou. Nošením roušky prokazujete ostatním svůj respekt a ohleduplnost. Nošení roušky je od 19. března 2020 povinné kdekoliv ve veřejném prostoru a je zásadní pro prevencí proti dalšímu šíření viru COVID-19.

• Fakta o bavlněné roušce

Ručně vyrobená bavlněná rouška může zachytit téměř 80 % všech vykašlaných infekčních částic, což je srovnatelné s rouškou chirurgickou, která jich zachytí až 85 %. Přestože rouška virus 100% nezastaví, omezí šíření kapének s virem. Nosit roušku, ať už jakoukoliv, má tedy opravdu smysl.

• Jak správně nosit ochrannou roušku?
  1. Než si roušku nasadíte, důkladně si umyjte ruce.
  2. Zakryjte ústa a nos.
  3. Roušku vytvarujte tak, aby dobře přiléhala k nosu a tvářím.
  4. Nedotýkejte se roušky během užívání. Pokud se dotknete, umyjte si ruce mýdlem či antibakteriálním gelem.
  5. Snímejte roušku odzadu (vyhněte se přední části)
  6. Jednorázovou roušku ihned vyhoďte do uzavíratelného koše.
  7. Bavlněnou roušku po použití sterilizujte (nechte projít varem).
  8. Hned poté si umyjte ruce.

• Jak sterilizovat látkovou roušku?

Nejjednodušším způsobem, jak roušku sterilizovat, je vyvaření. Nechte vodu s rouškami projít minimálně 5 minut varem a usušte. Roušky lze také prát v pračce (odděleně od ostatního prádla), a to na minimálně 60 °C, ideálně však na 90 °C, po dobu praní 30 minut. Roušky je pak zapotřebí ještě vyžehlit, ideálně párou. Pokud nemáte parní žehličku, pak alespoň na nejvyšší stupeň po dobu 5 minut.

Výzvu publikovanou na webu MČ Praha 5 dne 19. 3. 2020 najdete ZDE

Starostka Renáta Zajíčková předala roušky seniorce z Prahy 5. Na Cihlářku přijela “na zavolanou”: volejte 739 310 119

VIC: Předávání roušek seniorům

VIC: Předávání roušek pro potřeby personálu lékárny na Tilleho náměstí. Děkujeme.

MČ PRAHA 5: VŠE O ROUŠKÁCH. Děkujeme, že roušky nosíte, vyrábíte a rozvážíte potřebným.