Radnice Prahy 5 připravuje aukci energií pro domácnosti a podnikatele

17/04/2013

Vedení městské části Praha 5 schválilo podporu uspořádání aukce na nákup elektřiny a plynu především pro místní domácnosti a podnikatele. Tyto aukce, nabízející možnost snížení cen díky sdružení poptávky odběratelů a nabídkám více různých dodavatelů, zažívají v poslední době velký úspěch. Čím více účastníků se totiž do dražby zapojí, tím větší slevu jim dodavatelé energií nabídnou, protože je to pro ně výhodnější.

Obdobný princip zapojení  obyvatel do aukce energií využili například v Říčanech u Prahy. Úspěch se dostavil – přihlásilo se zhruba 450 odběratelů nejen z řad domácností a v průměru se podařilo snížit cenu o 16 procent u elektrické energie a téměř o 30 procent u plynu. Vzhledem k počtu obyvatel Prahy 5 ve srovnání s obcemi, kde se již aukce konala, by se mohly v páté městské části zapojit do aukce až tisíce domácností a podnikatelů.

Princip dražby je obdobný jako u běžných aukcí například nemovitostí, jen vítězí nejnižší nabídka, nikoliv nejvyšší. Zároveň se nemůže stát, že by cena energií místo poklesu vzrostla.

„Pokud by se nepodařilo aukcí zajistit lepší cenu než mají od současných dodavatelů, mohou účastníci bez jakéhokoliv postihu od aukce ustoupit,“ dodal Jakub Šafránek ze společnosti e-Centre, která má s pořádáním aukcí energií zkušenosti právě ze zmiňovaných Říčan, ale i například Prahy 6. Právě společnost e-Centre by měla dražbu pořádat i v Praze 5.

„Městská část poskytne prostory radnice a zázemí pro potřeby realizace aukce. Očekáváme zájem z řad občanů v řádu tisíců domácností,“ vysvětlil starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Jak se přihlásit?

Prostřednictvím podání přihlášky ve vyhrazených sběrných místech. O jejich otevření se dočtete v květnové Pětce pro vás a na webu městské části praha5.cz

E-Centre uspořádá aukci na půdě radnice a jednou z podmínek je, že účast v dražbě bude pro domácnosti i podnikatele zdarma.

„V době volného trhu nevidím důvod, proč by měly mít firmy a podniky nižší ceny elektřiny a plynu než samotné domácnosti. Pomocí aukce získají naši občané lepší podmínky, než měli dosud. Zároveň čím více lidí do aukce vstoupí, tím větší tržní podíl budou pro dodavatele představovat, a v důsledku o to nižší ceny poskytovatelé nabídnou, aby získali nové klienty. Proto jsme se rozhodli aukci energií podpořit,“ dodal starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený.

Více informací o pořádání aukce energií a podmínkách zveřejní Praha 5 na svých webových stránkách praha5.cz