Petřínská rozhledna se 17. března “oblékne” do zelené

14/03/2019

V neděli 17. března se Petřínská rozhledna na počest svátku sv. Patrika rozsvítí zeleně. Rozhledna je jedním z mnoha významných objektů, jejichž slavnostní osvětlení má ve správě Technologie hlavního města Prahy, a.s. od roku 2018.  ,,Uspořádat pro Pražany toto malé překvapení jsme se rozhodli ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, “ uvedl v tiskové zprávě Tomáš Jílek, předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy, a.s.

,, Již v minulém roce jsme zajistili v součinnosti s Magistrátem hlavního města Prahy různé speciální varianty slavnostního osvětlení Petřínské rozhledny. Rozhledna byla nasvícená červeně mimo jiné na Světový den dárců krve či na Světový den dárců kostní dřeně. Barvu trikolory měla třeba u příležitosti 100. výročí  vzniku Československé republiky, k uctění památky vojáků padlých v Afghánistánu a na mezinárodní svátek dárcovství Giving Tuesday,“  připomněl Tomáš Jílek.

Jak se dále uvádí v tiskové zprávě, každý rok 17. března lidé vycházejí do ulic, tančí, popíjí a baví se. Den svatého Patrika se slaví nejen v Irsku či ve Velké Británii, ale v  posledních letech skoro po celém světě. Se zelenou v mnoha provedeních  se setkáte i u nás.

Ústřední barvou tohoto původem irského svátku je zelená. Lidé v tento sváteční den nosí zelené oblečení, jedí zelené jídlo jako např. zelené těstoviny, špenát či pistáciovou zmrzlinu.  V některých městech se dokonce lije do řek i zelená barva.

Znakem symbolizujícím tento den je zelený trojlístek. Ten měl podle legendy sv. Patrik použít jako pomůcku pro šíření křesťanství, konkrétně při objasňování teorie o Svaté Trojici. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Praha se rozhodla připojit k oslavám stylově nasvícením Petřínské rozhledny zeleně.

Současné řešení světelné soustavy slavnostního osvětlení Petřínské rozhledny pochází z roku 2015.

Soustava  je osazena celkem 40 kusy barevných LED svítidel a v celé výši věže je  rozdělena do čtyř segmentů. Díky této technologii a čtyřbarevnému provedení svítidel RGBW (červená, zelená, modrá a bílá), lze nasvícení rozhledny variovat, jelikož jsou svítidla schopna produkovat jakoukoli barvu. Po nahrání programu ovládání jednotlivých svítidel do řídící jednotky osvětlení lze nastavit i přechod jednotlivých barev, nárůst intenzity a rotaci.

Informace o dalších doprovodných programech k oslavě  svátku Sv. Patrika v metropoli najdete např. zde.

Přílohy ke stažení