Zimní údržba chodníků na Praze 5

07/01/2010

Podle novely zákona o pozemních komunikacích, kterou schválil parlament dne 26. března 2009, přechází od prvního listopadu roku 2009 odpovědnost za schůdnost chodníků na jejich vlastníky, kterými jsou téměř výhradně obce. Garantem zimního úklidu chodníků v celé Praze je magistrát hlavního města, který v této věci pověřil Technickou správu komunikací. V letošním roce na úklid sněhu město vyčlenilo několik desítek milionů korun.

„Jsme jednou z největších městských částí. Standardní zimní úklid probíhá a my jsme připraveni zasáhnout v případě kalamitního stavu. Rád bych touto formou požádal občany a vlastníky nemovitostí na Praze 5 o trpělivost a pomoc tam, kde to bude možné,“ vyjádřil se starosta Milan Jančík.

Jednáme s magistrátem, aby tuto zimu bylo uklizeno samozřejmě co nejvíce chodníků a vzhledem k omezeným financím především ty, které občané nejvíce využívají. Doplnili jsme návrh TSK a navrhli například vyjmout lokality, které podle našeho názoru a hlavně zkušeností je to v tomto místě zbytečné uklízet a místo toho jsme předložili lokality, kde by to je mnohem potřebnější,“ vysvětluje zástupce starosty Petr Horák.

MČ Praha 5 v současné době zajišťuje z titulu vlastníka nemovitostí úklid asi 30.000 m2 chodníků, náměstí a v parcích. Celková investice do úklidu, a to včetně zimního je něco přes 15 mil. korun. Pokud by měla MČ Praha 5 zajistit úklid dalších ploch a těch zůstává jenom na naší městské části ještě asi 400.000 m2, přišlo by to odhadem na 150 miliónů a museli by se zrušit investice do škol, opravy parkových ploch či jiné potřebné investice.