Zemřel Jaroslav Kubera, předseda Senátu ČR a dlouholetý člen ODS

Ve věku 72 let náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Podle informací ČTK jej v neděli postihla nevolnost v jeho senátorské kanceláři v Teplicích, náhlé nevolnosti podlehl v pondělí 20. ledna  v nemocnici.

Úmrtí jednoho z nejvýraznějších občanských demokratů oznámil v poledne na twitteru místopředseda ODS a předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.

Jaroslav Kubera byl senátorem a dlouholetým primátorem Teplic. V jejich čele stál od roku 1994 do roku 2018. Členem horní komory byl od roku 2000, od roku 2016 se podílel na jejím vedení nejprve jako místopředseda, od předloňského roku jako její předseda. V roce 2017 zvažoval J. Kubera kandidaturu na prezidenta proti Miloši Zemanovi. Ve stejném roce získal roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman. J. Kubera proslul svými leckdy kontroverzními výroky, v nichž si nebral servítky. Kritický byl zejména vůči fungování EU, dotacím, feministkám nebo ekologickým hnutím.

Informace o náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) jeho politické kolegy zaskočila. I ti, kteří s ním v mnoha otázkách nesouhlasili, jej uznávali jako čestného člověka a výraznou osobnost tuzemské politiky po roce 1989. Vyzdvihují rovněž Kuberův smysl pro humor.

Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem Kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů,“ reagoval mezi prvními předseda ODS Petr Fiala. „Jaroslav Kubera byl výraznou osobností nejen ODS, ale celé české politiky,“ dodal Fiala.

Téhle šokující zprávě jsem nechtěl věřit. Pana Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,” uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník. Je mi to moc líto,” uvedl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Městská část Praha 5 tímto vyjadřuje hlubokou účast manželce, rodině a přátelům zesnulého předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery. Velmi rádi a s úctou na něj budeme vzpomínat jako na rozumného politika a moudrého muže, se kterým byla radost sdílet životní zkušenosti.

Pan Jaroslav Kubera častokrát Prahu 5 poctil svojí návštěvou, pravidelně hrával ve sportovním areálu Cibulka tenis, naposledy loni v létě. Byl to skvělý společník a vedení páté městské části je odchodu takového muže nesmírně líto.