Zastupitelé schválili hospodaření městské části za rok 2013

15/05/2014

Zastupitelé Prahy 5 na svém 32. zasedání konaném dne 15. 5. 2014 schválili vyúčtování hospodaření v podobě závěrečného účtu radnice za rok 2013. Městská část hospodařila v uplynulém roce s přebytkem zhruba 110 mil. Kč. Celkové příjmy dosáhly téměř 792 milionů Kč, výdaje byly ve výši 681,3 milionu Kč. V oblasti zdaňované hospodářské činnosti dosáhla radnice zisku přes 389 milionů korun.

Příjmy rozpočtu Prahy 5 se podařilo v průběhu roku reálně navýšit vůči původně schválené hodnotě 581,6 mil. Kč o více než 210 milionů Kč, především díky přijatým transferům ze státního rozpočtu a rozpočtu hl. m. Prahy. V oblasti daňových příjmů vykázaly vyšší procento plnění například místní poplatky z ubytovací kapacity (115,6 %) nebo poplatky za užívání veřejného prostranství (104,5 %). Výnos z daně z nemovitostí dosáhl zhruba 52 milionů Kč, tedy více než poloviny vlastních příjmů rozpočtu. Významnou příjmovou položkou byly správní poplatky, na kterých bylo inkasováno 10,8 milionu Kč.

„V oblasti kapitálových příjmů se do rozpočtu promítl například pěti milionový dar ČSOB na revitalizaci osady Buďánka, který zatím nebyl čerpán a byl převeden do roku 2014,“ dodal 1. zástupce starosty Petr Lachnit.

Zatímco příjmy v průběhu roku 2013 rostly, výdaje se naopak oproti schválenému rozpočtu o více než 31 milionů Kč snížily, a to na konečných 681,3 mil. Kč. Neinvestiční výdaje byly plněny na 89 %, granty na 97 % a investiční výdaje na 72 %, jelikož některé projekty byly přesunuty na rok 2014 či zrušeny. I přesto tvořily investiční výdaje ve výši přes 125 mil. Kč téměř pětinu celkových výdajů městské části.

Z hlediska jednotlivých kapitol rozpočtu tvoří jednu třetinu celkových výdajů (220 mil. Kč, 32,3 %) výdaje v oblasti školství.

„Podařilo se nám úspěšně zahájit a ve většině případů i dokončit projekt snížení energetické náročnosti budov mateřských a základních škol jejich zateplením. Celkové náklady projektů byly v loňském roce přes 25 mil. Kč, v rámci Operačního programu Životní prostředí byla například na projekt zateplení MŠ U železničního mostu přijata dotace v částce 2 mil. Kč,“ dodala zástupkyně starosty Naděžda Kratochvílová, do jejíchž kompetencí spadá i využívání grantových programů EU.

Zároveň proběhly opravy školských budov a zařízení v hodnotě 21 milionů Kč, nové střechy se například dočkala budova FZŠ v Drtinově ulici, nové fasády pak ZŠ a MŠ Radlická, v ZŠ Kořenského se vyměnila dlažba na chodbách. Náklady na místní správu a provoz radnice v roce 2013 meziročně mírně vzrostly, za čímž stojí například konání lednové volby prezidenta a podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a s tím související náklady na zajištění jejich řádného konání.

„Mezi nejzajímavější projekty realizované v roce 2013 patří kromě zateplení škol a školek také přípravy k revitalizaci osady Buďánka, nebo podpora kulturních zařízení a komunitních center jako například Poštovka nebo Prádelna, či filmového festivalu Febiofest,“ zmínila zástupkyně starosty Marie Ulrichová Hakenová.

„Za zmínku jistě stojí celá řada oprav a rekonstrukcí veřejného prostoru, parků, 4 dětských hřišť při mateřských školách a především chodníků na území Prahy 5. Také se radnici podařilo vypořádat se s následky červnových povodní, včetně zajištění svahů v parcích Santoška a Mrázovka,“ doplnil radní Jiří Vejmelka.

Součástí schváleného materiálu byla také zpráva o výsledku přezkoumání hospodaření městské části nezávislým auditorem.

Na základě námi provedeného přezkoumání hospodaření Městské části Praha 5 jsme nezjistili žádnou skutečnost, která by nás vedla k přesvědčení, že přezkoumávané hospodaření není ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s hledisky přezkoumávání hospodaření,“ stojí v závěrečné zprávě auditora.