Zastupitelé MČ Praha 5 podpořili nákup bezpečnostní techniky pro seniory

29/04/2009

Zastupitelé MČ Praha 5 schválili na 16. zasedání zastupitelstva poskytnutí finančního příspěvku 200 000,- Kč občanskému sdružení „Život 90“ na nákup elektronických bezpečnostních zařízení. Jedná se o zařízení tísňové péče AREÍON, které umožní seniorům a invalidním občanům kontaktovat v jakékoliv situaci, například při úrazu, odbornou pomoc.

„Jsem přesvědčen, že projekt AREÍON přispěje k bezpečnosti těch, kteří jsou kvůli svému věku či zdravotnímu stavu nejvíce ohroženi,“ říká starosta Milan Jančík. „Sociální projekty tohoto druhu budeme podporovat i do budoucna,“ dodává.

AREÍON je namontován v bytě uživatele, který zároveň obdrží dálkový ovladač. Tím může kdykoliv aktivovat zařízení, které automaticky zapne hlasitý odposlech a spojí volajícího s obsluhou v dispečinku. V dispečinku slouží nepřetržitě kvalifikované zdravotní sestry, které podle potřeby poskytnou uživateli pomoc- přivolají zdravotníky, hasiče, či policii, popřípadě kontaktují ošetřujícího lékaře, příbuzné atd.

„Systém je zároveň vybaven pohybovým senzorem, který, pokud v obsazeném bytě nezachytí v nastaveném časovém intervalu pohyb, automaticky kontaktuje pracovníky centra. Zařízením budou žadatelé z naší městské části vybaveni v průběhu roku 2009,“ vyjádřila se k projektu Vlasta Váchová, předsedkyně sociálního výboru MČ Praha 5.

AREÍON jde jednoduše při odchodu z bytu přepnout do režimu, kdy funguje jako klasické bezpečnostní zařízení na principu pohybového senzoru. Cena jednoho zařízení je 12 500,- Kč.