Zástupci z pěti států uctili památku sv. Václava u sochy v Košířích

29/09/2008

Starostové, radní a zástupci z Velké Británie, Řecka, Německa, Maďarska a Francie, kteří jsou na návštěvě MČ Praha 5 v rámci dne partnerských měst, uctili památku sv. Václava. Zahraniční delegace za účasti starosty MČ Praha 5 Milana Jančíka, senátora Miroslava Škalouda a dalších zástupců z radnice MČ Praha 5 položily věnec a květiny k nově zrestaurované soše svatého Václava v Košířích.

„Naši zahraniční hosté byli velmi mile překvapeni nádhernou sochou světce. Jsem však velmi zklamán přístupem některých jedinců či skupin. Občané Košíř se složili v minulosti na tento skvost, naše městská část nechala sochu opravit a zrestaurovat za nemalé finanční prostředky a nakonec zde v tento posvátný den nalezneme opravdu nepěkný pohled na hromadu odpadků a jakýsi glejt o tom, že chce radnice sochu košířským občanům ukrást. Zajímalo by mne, kde byli kritici plánovaného přesunu sochy, když byla poškozena nejen časem, ale i vandaly a bylo potřeba najít peníze na její opravu, a kdo z nich udělal něco třeba pro zvelebení okolí sochy,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Po poslední rekonstrukci se totiž začalo uvažovat o přemístění sochy svatého Václava do atraktivnější lokality. Kromě zpřístupnění sochy neporovnatelně většímu množství návštěvníků a občanů Prahy 5 si radnice od připravovaného kroku slibovala ochranu této památky před dalším poškozením. Nové umístění sochy sv. Václava by zároveň rehabilitovalo původní poslaní sochy patrona Země České. Nejpravděpodobnější uvažované místo pro sochu bylo vzhledem k jejímu religióznímu charakteru před kostelem sv. Václava ve Štefánikově ulici na Smíchově. Na soše měla být také umístěna tabulka se zvláštním poděkováním košířským občanům. Důvodem diskuze o přemístění bylo nejen její neustálé poškozování, ale vzhledem k její historické hodnotě i poněkud nešťastné umístění. V dotyčné lokalitě totiž vyrostla za posledních 50 let moderní zástavba.

Delegace také navštívily památník obětem totality od Olbrama Zoubka na Újezdě a i zde slavnostně položily věnec a květiny k uctění památky.