Zástupci italského města Gualdo navštívili Prahu 5

Ve čtvrtek 24. října 2019 přivítala starostka Renáta Zajíčková (ODS) starostu Giovanniho Zavagliniho a další zástupce z italského města Gualdo. Setkání se zúčastnili také místostarosta Martin Slabý (ANO), radní Viktor Čahoj (TOP 09) a David Dušek (STAN), zastupitelka Zuzana Hamanová (STAN). Cílem návštěvy bylo porozumění, podpora a rozvoj spolupráce zejména v oblastech kultury a školství.

V sále zastupitelstva MČ Praha 5 společně vzhlédli krátké dokumentární filmy o Praze 5 a o Gualdu. Přítomné hosty velmi zasáhl dokument o ničivých následcích zemětřesení, které postihlo Gualdo v roce 2016 a zničilo velkou část historického centra města, kostely, domy, knihovnu a také školu. Přítomná paní ředitelka školy vyprávěla jak strašná, ale zároveň užitečná zkušenost to byla pro děti, učitelé i celé město. Během krátké doby a velké snaze a podpoře všech se podařilo postavit školu novou.

Italská delegace společně se zástupci MČ Praha 5 navštívili Smíchovský pivovar, kde byla připravená degustace místních piv a ochutnali také typické české speciality. Následovala projížďka historickou tramvají, kterou projeli centrum města.

Pro hosty byl připraven příjemný večer ve vinárně na Praze 5 a součástí programu byla prodejní benefiční výstava obrazů italského umělce Riccarda Rommozziho a české umělkyně Romany Blažkové. Získané prostředky budou určeny na obnovu zemětřesením poškozeného města Gualdo. Benefiční výstavu navštívili i zastupitelé Jan Panenka (ODS), Josef Endal (ANO) a Zdeněk Laciga (SNOP 5 a nezávislí).