Zájem obyvatel Prahy 5 o volby do EP byl nízký, účast ale pravděpodobně překoná republikový průměr

24/05/2014

Dle odhadů volebního štábu na městské části Praha 5 přišlo k volebním urnám během letošních voleb do Evropského parlamentu jen 25,9 % voličů. Ačkoliv půjde téměř o nejnižší volební účast v novodobé historii Prahy 5 (25,1 % byla účast v rámci prvního kola volby do Senátu v roce 2002), lze očekávat, že i přesto přesáhne republikový průměr. Češi si na oficiální výsledky počkají do nedělní noci, neboť budou zveřejněny v celé EU najednou.

I přes nízkou volební účast se na uspořádání voleb do Evropského parlamentu v Praze 5 podílelo více než 800 lidí, jen členů okrskových volebních komisí bylo 724 včetně zapisovatelek. „Rád bych poděkoval všem, kteří se podílí na bezproblémovém průběhu voleb na území městské části. Opět jsme načerpali mnoho podnětů pro zlepšení informovanosti pro další volby, které nás čekají již na podzim. Kromě voleb do zastupitelstva Prahy 5 nás čekají také volby do zastupitelstva hlavního města a do Senátu Parlamentu ČR,“ dodal JUDr. Petr Lachnit, 1. zástupce starosty.

Oficiální výsledky za Prahu 5 zveřejní městská část také v nadcházejícím vydání časopisu Pětka pro vás.

“S uzavřením volebních místností již v pořadí třetích voleb do Evropského parlamentu si dovolím poděkovat spoluobčanům na Praze 5 za odpovědnost, neboť volební účast pravděpodobně překročí celorepublikový průměr, přestože i tak zůstává i nadále nízká. Dovolím si poděkovat všem členům volebních komisí, kteří v této chvíli ještě počítají výsledky hlasovaní, za jejich angažovanost a zodpovědný přístup. A v neposlední řadě všem zaměstnancům Úřadu městské části Praha 5 za dobře odvedenou práci jak v přípravě, tak i v provedení celých voleb ve všech 81 volebních obvodech. Výsledky sice budou zveřejněny až 25. 5. 2014 ve 23:00, ale lze už nyní konstatovat, že se volby na Praze 5 obešly bez větších excesů. Některé podněty vzniklé v průběhu voleb bude nutno nyní analyzovat a podat vyšším volebním orgánům. Jako například několikanásobný problém znemožnění hlasovaní lidí, kteří se těsně před volbami přestěhovali. V letošním roce byly tyto volby ty jednodušší a pouhou průpravou na podzimní komunální a senátní volby. Děkuji ještě jednou všem zainteresovaným a těším se na úspěšnou spolupráci na podzim,” zhodnotil průběh voleb tajemník ÚMČ Praha 5 Mgr. Jiří Radil.

Až do předání všech výsledků Českému statistickému úřadu můžete sledovat ještě online zpravodajství na adrese praha5.cz

„Z důvodu plánované rekonstrukce se na podzim nebude volit ve škole v Beníškové ulici, radnice ale najde jiné vyhovující prostory,“ dodal místostarosta JUDr. Petr Lachnit, který navštívil během obou volebních dní většinu z 81 okrskových volebních komisí.