Žáci základních škol na Praze 5 si připomněli 20. výročí Sametové revoluce

18/11/2009

Letos poprvé se žáci základních škol městské části Praha 5 zúčastnili mimořádné kulturní akce pořádané MČ Praha 5 k příležitosti 20. výročí Sametové revoluce. Ve středu 18. listopadu 2009 proběhla od 10 do 12 hodin ve Švandově divadle kulturní program v čele se známým hudebníkem Ivanem Hlasem, který společně se žáky jednotlivých škol zavzpomínal na listopadové události roku 1989. Akce vznikla z iniciativy zastupitelů městské části Praha 5.

„Je to první akce svého druhu na Praze 5,“ říká starosta Milan Jančík. „Současná generace školní mládeže má mnohdy o tomto zásadním dějinném zlomu jen zlomkovité vědomosti, je tudíž naší povinností umožnit jim pohled do doby, kdy se tvořili moderní dějiny Českého státu. Akci bychom rádi pořádali každý rok,“ doplňuje.

Švandovo divadlo, ve kterém akce probíhala, se 18. listopadu proměnila v dějiště událostí roku 1989. Probíhal zde kulturní program, zaměřený na starší žáky základních škol Prahy 5. Zpěvák Ivan Hlas studentům přiblížil listopadové události z vlastního pohledu a zodpovídal jejich dotazy.

Součástí programu byly také divadelní, poetické a hudební performance vztahující se k Sametové revoluci, které předvedli vybraní zástupci jednotlivých škol. Nejlepší vystoupení ocenila porota putovním Pohárem starosty Prahy 5.

„Letošní akce zahájila každoroční tradici, jež může do budoucna přerůst v akci celopražskou. Naším cílem je přispívat k uvědomování si důležitých mezníků z historie České republiky mezi mládeží, které na nás mají vliv doposud. Mezi takovéto mezníky bezesporu Sametová revoluce patří,“ uvedl místostarosta pro Prahu 5 Lukáš Herold.

Všichni zúčastnění žáci byli po skončení programu odměněni malým dárkem, který se jim stane připomínkou oslav 20. výročí sametové revoluce.