Výstava s názvem Tání hrany v Portheimce

Museum skla Portheimka nabízí zajímavou podívanou. Mimo stálé expozice je v Portheimce k vidění až do 23. února 2020  výstava s názvem Tání hrany. Vystavené exponáty pocházejí z období především od 70. do 90. let. Většina z nich byla vytvořena netradičním způsobem.

Celkem 15 vystavených exponátů pochází od tří autorek – Elišky Rožátové, Dany Vachtové a Jiřiny Žertové. Autorky  společně studovaly Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Jde o autorky, které významným způsobem ovlivnily české ateliérové sklářství 2. poloviny 20. století a které pojí celoživotní přátelství.

A i na jejich věcech, které se do jisté míry odlišují způsobem tvorby, můžeme vidět určité propojení právě na základě jejich celoživotního přátelství,“ řekl Jan Smetana, ředitel Musea Kampa.

Nejstarším exponátem výstavy je tzv. bublina z roku 1978. Ta byla vytvořena netradičním způsobem.

Autorky experimentovaly s materiálem, zjišťovaly, jaký tvar, barevnost, jaké techniky si vůbec mohou s tímto materiálem dovolit. A tato bublina vznikla tak, že se snažily najít nějaký nový tvar a snažily se ty bubliny různě tvarovat a používat různé nástroje, které se ve sklárnách používaly. Tuto konkrétní bublinu vlastně přelomily přes staré čelo postele v  900 stupních, kdy je sklo žhavé,“ řekl Ján Gajdušek, kurátor výstavy.

Výstava je v Portheimce k vidění až do 23. února 2020. O několik dní později ji vystřídá nová expozice, věnovaná české bižuterii.

Níže nabízíme reportáž PrahaTV.