Výstava Regenerace památkových zón na Praze 5

31/01/2010

Městská část Praha 5 vás zve na výstavu o regeneraci památkových objektů na území Prahy 5, která se koná od 2. 2. do 27. 2. 2010 v Galerii Portheimka. Součástí výstavy jsou i ukázky zajímavých digitalizovaných plánů budov a fasád na Janáčkově nábřeží nebo informace o realizaci rekonstrukčních prací na objektu Sala Terreny v ulici Na Popelce, průzkumy Malostranského hřbitova a jiných objektů. Akademie výtvarných umění zde představí restaurátorské a rekonstrukční práce na vybraných objektech v rámci Prahy 5 i v dalších lokalitách v České republice.

„Tato výstava zaměřená na obnovu památkových zón na Praze 5 je vůbec první svého druhu v rámci této městské části. Návštěvníci mají jedinečnou možnost se seznámit nejenom s již realizovanými projekty, ale i s nově předkládanými návrhy na regeneraci Janáčkova nábřeží a Jinonic,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík. „Díky existenci těchto materiálů a koncepcí může radnice čerpat dotace na opravy památek z různých státních fondů a programů a zachovat tak jedinečné kulturní dědictví Prahy 5 i do budoucna,“ dodává.

„Smyslem výstavy je ukázat veřejnosti jedinečnost umění a uměleckého řemesla na Praze 5 a možnosti obnovy kulturních památek. Komise kultury, památkové péče a regenerace Prahy 5 by touto výstavou ráda založila tradici prezentace restaurátorské činnosti, v jejímž rámci plánuje představit každé dva roky nově opravené objekty či jiná umělecká díla. Uvítáme proto návrhy a podklady od soukromých majitelů. V budoucnosti by se mělo jednat i o monotematické výstavy, například s tematikou restaurování letohrádku Portheimka, který je rovněž do programu regenerace zařazen,“ vyjádřil se PhDr. Daniel Ebel.

Z bohaté minulosti Prahy 5 se dochovalo velké množství kulturních movitých či nemovitých památek. Proto když Vláda ČR vyhlásila v roce 1992 Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, vzniká i na Praze 5 plán na regeneraci stěžejních objektů ve vlastnictví městské části. Jednalo se zejména o domy v Pražské památkové rezervaci na Janáčkově nábřeží, letohrádek Kinských, Portheimku a Bertramku. Obdobný projekt zaměřený na rozvoj městské části byl vypracován i v roce 2004. Poslední návrh tzv. koncepce regenerace byl Zastupitelstvu MČ Praha 5 předložen v prosinci 2009 a týkal se Janáčkova nábřeží a historického jádra Jinonic.

Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5,
návštěvní dny: úterý až neděle 13:00 – 18:00