Výstava Putování za předky přibližuje rodopisné pátrání

30/06/2014
Dovolujeme si vás pozvat na výstavu u příležitosti 45. výročí založení České genealogické a heraldické společnosti v Praze. Výstava “Putování za předky” se koná od 30. 6. do 1. 8. v Galerii městské části Praha 5 pod záštitou PhDr. Marie Ulrichové Hakenové.
Expozice přibližuje historický i současný pohled na genealogii a heraldiku. Najdete zde ukázky rodopisného pátrání, rodokmenů, archivních materiálů i zajímavostí. Výstavu doplňují heraldické kresby se vztahem ke Smíchovu.
„Expozici připravila Česká genealogická a heraldická společnost v Praze, slavící v letošním roce 45. výročí svého založení,“ uvedla zástupkyně starosty PhDr. Marie Ulrichová – Hakenová.

V současné době má přes 900 členů z celé republiky a několik krajanů. „Členem se může stát každý, sdružujeme lidi nejrůznějších povolání,“ říká předseda společnosti Ing. Mgr. Martin Slaboch, Ph.D. a pokračuje: „Náš spolek spojuje zájemce o pomocné vědy historické, rodopis a heraldiku. Vydáváme členský časopis Genealogické a heraldické listy. Pravidelně pořádáme naučné kurzy, besedy, setkání a výstavy. Nabízíme naučné publikace jako například Učebnici čtení starého písma nebo Učebnici pro začínající rodopisce a v našem sídle ve Stodůlkách pořádáme Dny otevřených dveří, kde se lidé mohou přijít poradit. Často také pomáháme rozluštit zápisy ve starých  matrikách.“

Výstava na Smíchově, která je přístupná vždy od pondělí do pátku od 12 do 18 hodin, rovněž symbolicky přibližuje návrat společnosti k jejím kořenům, protože v Ostrovského ulici č. 29 bydlel první předseda České genealogické a heraldické společnosti PhDr. Vladimír J. Sedlák a tato adresa byla i první úřední adresou. „V září 1971 jsme na Smíchově získali první sídlo, suterén domu Holečkově ulici č. 7. Druhá klubovna byla počátkem 90. let ve Vltavské ulici č. 24. Poté jsme vystřídali po Praze další pronájmy a nyní přes 10 let sídlíme ve Stodůlkách,“ uzavírá Martin Slaboch.