Výstava obrazů Františka Stolaře “Žena věčná inspirace umění”

17/04/2008
Městská část Praha 5 Vás co nejsrdečněji zve na výstavu „Žena věčná inspirace umění“ malíře Františka Stolaře do Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5.
Výstava začíná 22.4.2008 a trvá do 18.5.2008. Výstava v galerii Portheimka představí dvacet pět olejů ze šedesátých a sedmdesátých let. Hlavním tématem je žena ve všech svých podobách, spodobněná příznačnou výtvarnou stylizací. Tento cyklus bude vystaven vůbec poprvé od doby svého vzniku.

František Stolař (*6. 5. 1933)

Malbě a kresbě se začal intenzivně věnovat v r. 1956. V roce 1962 se soukromě vzdělával u akad. malíře Miloše Maliny a Jindřicha Halekala. Zpočátku se zúčastňoval výstav neprofesionálních výtvarníků PRAHA a LETNÁ. První a na velmi dlouho poslední samostatnou výstavu uspořádal v Klubu školství a kultury (Savarin) v r. 1970. Tato výstava trvala pouze jediný den a byla na příkaz stranických orgánů ukončena.
Tvorba F. Stolaře byla výrazně ovlivněna významnými uměleckými směry té doby. Polovina 60. let nese znaky hnutí „Informelu“. 70. léta jsou zásadním způsobem poznamenána vlivy „Pop-artu“. Oproti velmi rozšířeným informelním tendencím 60. let je pop-artová tvorba F. Stolaře v českém výtvarném umění vskutku ojedinělá a výjimečná. Stolařova tvorba v jeho prvních etapách je spíše malířská, jeho současné aktivity inklinují spíše k tvorbě kresebné. Patří k autorům, kteří se nedali zlomit nepřízní osudu a mocných. Pracovitě a vytrvale vytváří svá drobná výtvarná díla. Nedokáže si představit snad ani den bez malování.
Návštěvní dny Galerie Portheimka jsou úterý až neděle od 10:00 do 18:00.