Výstava kreslíře a karikaturisty Štěpána Mareše

04/08/2008
Městská část Praha 5 Vás co nejsrdečněji zve na výstavu „Kresby na ostří nože“ kreslíře a karikaturisty Štěpána Mareše do Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5, která se koná v rámci druhého ročníku Festivalu Za vodou, který ve Vile Portheimka pořádá agentura Aréna spolu s Městskou částí Praha 5.
Výstava začíná 5.8.2008 a trvá do 30.8.2008.
Kreslíř a karikaturista Štěpán Mareš je výjimečnou postavou české výtvarné scény. Ačkoli nemá klasické výtvarné vzdělání, vypracoval se na jednoho z nejosobitějších kreslířů, jehož typický rukopis poznáte mezi tisícem jiných. Česká novinová kresba a karikatura má své dlouhé tradice – mohli bychom vzpomenout Františka Bidla či Adama Hoffmeistera, později Miroslava Haďáka či Pavla Kantorka, v posledních desetiletích samozřejmě Vladimíra Jiránka či Vladimíra Renčína. Dnes je na Olympu české novinové kresby nejvíce vidět trojice různorodých autorů – Miroslav Kemel navazuje na jiránkovskou kresbu i suchý humor, Pavel Riesenauer tvoří formálně náročnější obrazy s důrazem na barevnost, a konečně Štěpán Mareš se vrací jednoznačně ke komixovému dědictví po Kájovi Saudkovi, kterého ostatně sám Mareš často zmiňuje jako svůj dávný vzor a předobraz.
Za léta věnovaná zejména politické karikatuře se Štěpán Mareš propracoval k osobitému autorskému výrazu vyznačujícímu se silnou linkou, výrazně zjednodušující a zvýrazňující typické rysy zpodobňovaných tváří a postav. Marešovy objekty, zpravidla nejvyšší političtí představitelé, jsou zachyceni ve svých typických postojích a situacích, v dramatickém smyslu jsou podobné postavám sitcomů – v průběhu děje se nemění, jsou nositeli určitých zobecněných vlastností, jejichž situačním zvýrazněním či přemrštěným použitím právě vzniká komika a bizarnost.
Nejčastějšími postavami Marešových kreseb a komixů jsou samozřejmě Václav Klaus, Jiří Paroubek, v posledních letech Mirek Topolánek či výraznější exponentí dnešní vlády, třeba Miroslav Kalousek. V minulosti měl Mareš asi nejvíce na mušce Miloše Zemana a Václava Havla. Marešova kresba je zpravidla zachycovala v dosti nelichotivých situacích a souvislostech, někdy nechyběl i dosti černý humor. Právě ten je také typický pro komixový seriál pro časopis Reflex s názvem Zelený Raoul, jehož je Mareš (vedle novinářů Hrubého, Tesaře a Baldýnského) ústředním autorem a který je nejdéle (přes 10 let) soustavně vycházejícím dílkem svého žánru.
Právě kvůli Raoulovi měl také Mareš svého času potíže se zákonem. Ne vždy se totiž vyobrazený politik smíří s tím, že z kresby nevychází jako Mirek Dušín. Někdejší ministr Karel Březina hnal své rozhořčení až před soud a u něj dokonce vyhrál. Čímž dal svým způsobem za pravdu „svému“ karikaturistovi Marešovi: Dnešní doba je zřejmě ještě málo dospělá a nedokáže se na své slabosti podívat s humorem. A proto je dobře, že jsou mezi námi lidé jako Štěpán Mareš. Díky nim toho stále chybějícího humoru přibývá.
Přesvědčit se o tom můžeme také při návštěvě Marešovy výstavy, která se koná v rámci Festivalu Za vodu ve Vile Portheimka v průběhu srpna 2008.
Návštěvní dny Galerie Portheimka jsou úterý až neděle od 10:00 do 18:00.