Výstava fotografií o pěvkyni Duškové a doprovodné akce

10/04/2014

Výstava fotografií u příležitosti 260. výročí narození Josefíny Duškové, vynikající české pěvkyně klasického období, naváže v dubnu v prostorách KC Prádelna na březnový vzpomínkový koncert pořádaný MČ Praha 5. Vernisáž výstavy pod záštitou zástupkyně starosty Marie Ulrichové-Hakenové se uskuteční v pondělí 14. dubna od 18:00.

Pěvkyně proslula svým přátelstvím se skladatelem W. A. Mozartem a některé skladby, které pro ni napsal, zazněly i v průběhu večera. Pro návštěvníky vernisáže je připravena dramatická scénka zobrazují vznik árie Belle mia fi amma, addio, zkomponované W. A. Mozartem přímo pro Josefínu Duškovou.

Výstava, která probíhá od 15. do 22. dubna, podrobně mapuje místa spojená s působením Duškové a jejího manžela, skladatele a hudebního pedagoga Františka Xavera Duška. Představí se zde Praha v 18. století a její přeměna do současné podoby. Výstava přiblíží i zástupce mozartovské generace, kteří jsou pohřbeni na nedalekém Malostranském hřbitově. Netradičním oživením výstavy bude křestní list umělkyně a její horoskop.

Josefína Dušková nebyla pouze pěvkyní operní, zpívala spíše na koncertech a věnovala se chrámové hudbě. Na svou dobu byla velmi emancipovaná a pro svou krásu ji podle starořeckých bájí nazývali Atalantou,“ dodala zástupkyně starosty Marie Ulrichová – Hakenová, která nad akcí převzala záštitu.

Jako vzpomínku na tuto významnou osobnost pražského kulturního života připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova na neděli 13. 4. komentovanou vycházku spojenou s návštěvou usedlosti Bertramka. Právě zde bude v 10:00 vycházka zahájena. Poté se účastníci přesunou k náhrobku Duškových na nedalekém Malostranském hřbitově. Od 11:00 je v kostele Nejsvětější Trojice připravena zádušní mše za Josefínu Duškovou. Po jejím skončení bude pokračovat vycházka po Malostranském hřbitově zaměřená na hudebníky Mozartovy generace.

Organizátorem akcí je Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova. Více informací na malostranskyhrbitov.cz.

Josefína Dušková

Josefína Dušková se narodila 6. března 1754 v Praze jako Josefína Hampacherová. Její otec byl zámožný lékárník, její matka pocházela ze Salzburku. V mládí studovala hudbu u Františka Xavera Duška, za nějž se v roce 1776 provdala. F. X. Dušek v té době již dosáhl mezinárodního uznání jako učitel hudby a byl vítaným hostem v hudebních salónech. V roce 1784 společně zakoupili vilu Bertramka na Smíchově. Sem si pak Duškovi zvali často své přátele a pořádali hudební setkání se slavnými lidmi. Po smrti svého manžela roku 1799 se pěvkyně stáhla z veřejného života. Zemřela v chudobě roku 1824.

Během svojí dlouhé a úspěšné kariéry operní pěvkyně vystoupila na koncertech v mnoha evropských městech – Praze, Vídni, Salzburku, Drážďanech, Výmaru, Berlíně, Varšavě a Lipsku (zde roku 1796 jako první zazpívala Beethovenovu dramatickou árii Ah, perfido! opus 65). S W. A. Mozartem se Dušková seznámila roku 1777 při návštěvě Salzburku. Mozart pro ni tenkrát složil recitativ a árii „Ah, lo previdi“. Mozart ji roku 1786 také doprovázel na soukromém koncertě před Vídeňským dvorem. V Praze pobýval Mozart poprvé při zdejší premiéře Figarovy svatby. Do Prahy se roku 1787 vrátil ještě jednou, aby zde dokončil a v premiéře uvedl operu Don Giovanni. Tehdy pobýval u Duškových na Bertramce. Je pravděpodobné, že je tam navštívil i v září r. 1791, kdy dokončoval operu La clemenza di Tito. Během svojí návštěvy roku 1787 Mozart složil koncertní árii „Bella mia fiamma, addio“.