Vyjádření MČ Praha 5 k článku v týdeníku Respekt

16/12/2009

MČ Praha 5 reaguje na článek v týdeníku Respekt, číslo 51, ze dne 14. 12. 2009, kde byla uveřejněna sdělení, která nejsou pravdivá. V článku „Zlatý důl od ČEZ“, autorů Tomáše Sachra a Jaroslava Spurného, který byl v týdeníku Respekt uveřejněn na straně 18, byla uvedena sdělení, týkající se Městské části Praha 5 a starosty této městské části JUDr. Milana Jančíka MBA, která se nezakládají na pravdě a významným způsobem se dotýkají jeho cti a důstojnosti. Konkrétně se jedná o sdělení v polovině článku pod mezititulkem Odměny a detektivové. Nepravdivost těchto sdělení je možné prokázat.

K odůvodnění žádosti uvádíme k jednotlivým nepravdivým sdělením uvedeným v článku „Zlatý důl od ČEZ“ následující:

1. Není pravdou, že by odměna vyplacená společnosti AIL byla „jeden a čtvrt milionu korun“ jak se uvádí v článku. Podle objednávky městské části tato objednávka na poradenství v rámci zajištění podkladů, úpravu stávající dokumentace a zajištění žádosti o dotaci ČEZ a.s. na tzv. „Oranžové hřiště“ stála 39.916,- Kč. Součástí objednávky byla také prezentace. Objednávka není pro firmu AIL.
  2. Není pravdou, že by se pronajímal nebo prodával majetek MČ Praha 5, cituji ze článku „Jančíkovým spřízněným firmám“. Žádáme redaktory týdeníku Respekt o uvedení konkrétních firem a předložení důkazů o takovém jednání.
  3. Smlouva se společností AIL, s.r.o. o které se ve článku hovoří, se týká poskytování konzultačních služeb, tedy poradenství v oblasti vyhledávání vnějších finančních zdrojů, nakládání s majetkem obce a možných společných investičních projektů s třetími osobami. Byla uzavřena dne 20. 12. 2005 od 1. ledna 2006 a trvala do 31. prosince téhož roku. Nebyla tedy směřována jen na jeden projekt, jak nesprávně uvádíte v článku a byla uzavřena rok a půl před získáním tohoto projektu.
  4. Se zástupci Nadace ČEZ jednal starosta MČ Praha 5 JUDr. Milan Jančík MBA a výsledkem těchto jednání je krásné dětské hřiště v ulici Peroutkova. O celém projektu je samozřejmě vypracována také závěrečná hodnotící zpráva ze dne 29. 7. 2008.

Všechna tvrzení uvedená v označené části článku tedy velmi nepravdivě informují o MČ Praha 5 a rovněž se výrazně dotýkají profesionální cti JUDr. Milana Jančíka MBA, který je starostou Městské části Praha 5. S tohoto důvodu žádáme vydavatelství o uveřejnění omluvy a odpovědi nepravdivých sdělení.