Vyjádření k aktuálnímu stavu skládky v Motole: Nemocnice ohrožena není

13/10/2014

Městská část Praha 5 nechala prověřit možné ohrožení Nemocnice Motol sesuvem tzv. motolské skládky, o kterém informovala TV NOVA v pořadu Střepiny dne 12. 10. 2014. Území ve svěřené správě Prahy 5, kam na základě podivné smlouvy o podnájmu z doby vládnutí exstarosty Milana Jančíka navozila společnost EkoMotol CZ stovky tisíc metrů krychlových zeminy a odpadu pod záminkou revitalizace areálu, nemocnici dle nejnovějšího geofyzikálního průzkumu neohrožuje. Tento fakt nicméně nijak nemírní neutěšenou situaci ohledně prostoru motolské skládky, která nadále zůstává zabezpečena plotem a zákazem vstupu. Praha 5 opětovně vyzývá společnost EkoMotol k nápravě stavu.

Úřad MČ Praha 5, Odbor majetku, riziko ohrožení areálu nemocnice sesuvem tělesa skládky vyvrací na základě aktuálního geofyzikálního průzkumu a posudku ze září 2014. Nemocnice Motol skládkou ohrožena není.

„Městská část Praha 5 si nechala v září vypracovat nový, geofyzikální průzkum stavu tělesa tzv. motolské skládky pomocí měření georadarem a elektrickou odporovou tomografií. Z jeho závěrů vyplývá, že Nemocnice Motol sesuvem ohrožena není. Problém sesuvu skládky se vyskytuje pouze na severním svahu, v souvislosti s tím, že v tomto prostoru není vyřešeno odvodnění. Radnice má v této věci k dispozici také řezy podložím a skládkou, které umožní monitorovat i případné budoucí změny,“ dodal vedoucí Odboru majetku Ing. Roman Raffl. O výsledcích průzkumu byl dne 13. 10. informován také ředitel FN Motol JUDr. Miloslav Ludvík.

Areál motolské skládky je i nadále z bezpečnostních důvodů uzavřený a nepřístupný, nedochází k žádnému dalšímu návozu, jak bylo zkontrolováno zástupci radnice dne 13. 10. 2014. Na místě jsou zamčená vrata a plot. Radnice nicméně opětovně vyzývá spol. EkoMotol CZ k jednání o nápravě stavu motolské skládky.

Městská část Praha 5 průběžně informuje o kauze tzv. motolské skládky. K vypovězení smlouvy společnosti EkoMotol CZ s.r.o. došlo na jaře letošního roku. Bývalému nájemci, společnosti EkoMotol CZ s.r.o., doběhla k 31. 5. výpovědní lhůta. Radnice Prahy 5 proto opakovaně vyzvala společnost dopisem a prostřednictvím médií k předání areálu v požadovaném stavu dle původního záměru a dlouhodobě konstatuje, že nynější stav areálu ani zdaleka neodpovídá stavu, kterého měla firma dle původní smlouvy dosáhnout. Areál není rekultivovaný a část skládky je nestabilní.

Vyjasnění situace pomůže níže uvedená mapa území.

* Vedení radnice Prahy 5 a tiskové oddělení ÚMČ Praha 5 se tímto omlouvá TV NOVA a redakci pořadu Střepiny za původní znění tiskové zprávy zmiňující domněnku, že redakce sledovala jiné území v těsné blízkosti FN Motol. Toto tvrzení se nezakládalo na pravdě. Redakce v době natáčení reportáže neměla k dispozici zprávu z provedeného geofyzikálního průzkumu, a tudíž mohla považovat možnost sesuvu skládky jihovýchodním směrem za relevantní.