VW Maraton se koná již v neděli – pozor na dopravní omezení!

07/05/2013

Druhý květnový víkend je v Praze již tradičně vyhrazen vytrvalostním běžcům. Kromě královské disciplíny, jejíž část povede i Prahou 5, je na Maratonský víkend připravena řada dalších sportovních a kulturních akcí.

Již ve čtvrtek 9. května se otevřou brány holešovického výstaviště, které hostí největší sportovní veletrh v ČR – Sport Expo. Návštěvníci zde naleznou desítky předních sportovních značek, tréninkovou i výživovou poradnu a bezplatné zdravotní vyšetření. Vstup na veletrh je zdarma. V sobotu nabízí Maratonský víkend několik možností. Novinkou je Barmanský běh, který se uskuteční ve 14 hodin před pavilonem Sport Expa. Od 16 hodin se ve Stromovce rozeběhnou spolu s běžci také pejsci, jelikož se zde koná již tradiční Procházka se psy. První den Maratonského víkendu bude zakončen koncertem kapely Žlutý pes, a to od 18 hodin na Staroměstském náměstí.

Minimaraton nabízí běh pro radost

Neděle 12. května patří 9 000 běžcům z celého světa, kteří se vydají na trasu 42,195 km. Volkswagen Maraton Praha se koná již po devatenácté a patří k nejkrásnějším maratonům na světě. Závod startuje ve 12 hodin na Staroměstském náměstí a vede historickým centrem Prahy 1 a městskými částmi Prahy 2, 4, 5, 7 a 8.

Ti, kterým by se maratonská trať zdála příliš dlouhá, si ji mohou rozdělit na čtyři úseky a přihlásit se s kolegy či kamarády do štafety. První tři absolvují trať po 10 kilometrech, poslední běží zbývajících 12,195 km. Další možností je běžet jako tým, kdy každý ze čtyřčlenného týmu absolvuje celou maratonskou trať, výsledné časy se sečtou a porovnají se s časy ostatních družstev.

Kdo si netroufá na celý maraton, může se zapojit do Volkswagen Rodinného Minimaratonu, jehož trať měří jednu desetinu celkové vzdálenosti, tedy 4,2 km.  Nesoutěžní Minimaraton je pro ty, kteří mají rádi sport a zároveň chtějí strávit příjemný den se svými blízkými. Trať je navržena tak, aby ji zvládl úplně každý – maminky s kočárky, děti, tatínkové, babičky i dědečkové.

Maraton omezí dopravu

V neděli 12. května v 9:00 odstartuje Volkswagen Maraton Praha, jehož trasa vede tradičně i ulicemi Prahy 5. V den závodu je v dotčených ulicích zákaz parkování a současně dochází k jejich uzavírkám. V Praze 5 se tato omezení týkají Palackého mostu, ulic Lidická, Nádražní (v úseku Lidická – Vltavská), Svornosti, Strakonická (v úseku Svornosti – Nádražní), Hořejší nábřeží, Nábřežní a Janáčkovo nábřeží.

Letos poprvé běžci využijí ulici Svornosti a Strakonickou v plné šíři. Doprava je z tohoto důvodu svedena do ulice Nádražní. Současně lze využít ulici Radlická, popř. tunely Městského okruhu, které jsou bez dopravních omezení.

Pro případné dotazy využijte bezplatnou dopravně-informační linku na čísle 800 165 102, která je k dispozici od pondělí 6. 5. do soboty 11. 5. vždy od 9 do 18 hodin. V den závodu od 9 do 16 hodin je k dispozici bezplatná linka na čísle 800 100 991. Další info na www.runczech.com.

Během závodu dojde také k omezení provozu povrchové městské hromadné dopravy. Více informací na www.dpp.cz nebo na tel. 296 191 817. Pořadatel akce se za tato omezení omlouvá a děkuje za pochopení.

Bezpečnost především!

Realizace maratonu bude mít nezanedbatelný vliv na běžný chod městské infrastruktury a je nezbytné zajistit zabezpečení zdraví a životů jak závodníků, tak i divácké veřejnosti. K zajištění tohoto cíle bude ve své činnosti pokračovat koordinační skupina zřízená primátorem hl. m. Prahy pod vedením odboru bezpečnosti a krizového řízení magistrátu hlavního města Prahy.

Praha si považuje za čest i povinnost pokračovat v jedinečné tradici maratónských běhů a to, co se stalo při maratónu v Bostonu, nemůže pořádání těchto celosvětových setkání sportovců zastavit. Vzhledem k tomu, že bezpečnost je pro nás prioritní, učiníme vše, co je možné a využijeme k tomu všech technických i lidských zdrojů. Apeluji na veřejnost v respektování všech opatření i pokynů policistů, strážníků a členů ochranné služby,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda a dodal: „Pro nastávající maratónský víkend jsme se připravili mnohem důkladněji než v minulých letech. Kromě standardních opatření budou ještě mimořádná, jež zajistí Policie ČR, Městská policie hlavního města Prahy a bezpečnostní agentura najatá organizátory.“

Jedná se např. o zvýšený dohled kamerového systému – včetně využití mobilních kamer, dále posílení dohledu v prostoru Václavského náměstí a Staroměstského náměstí a také po trase a na občerstvovacích stanicích, zajištění komunikace mezi jednotlivými složkami a další.

„Bezpečnost běžců a diváků pro nás byla a vždy bude na prvním místě, proto už čtvrtým rokem spolupracujeme s odborem bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hlavního města Prahy. Dle jejich pokynů uděláme vše, co bude v našich silách. Na druhou stranu chceme zachovat to, co je pro běh charakteristické – svobodu a radost z pohybu,“ říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru Volkswagen Maratonu Praha a dodává: „Prosíme obyvatele a návštěvníky Prahy, aby přeparkovali svá vozidla z míst, kudy vede trasa závodu a jejich vozidlo nemuselo být z bezpečnostních důvodů odtaženo.“

Stejně jako v minulých letech bude v den závodu veřejnosti k dispozici bezplatná dopravně-informační linka Magistrátu hlavního města Prahy – 800 100 991 – a to od 8:00 do 16:00.