Volkswagen Maraton Praha opět navštíví i Prahu 5 – pozor na dopravní omezení

29/04/2014

Dvacet let již uplynulo od chvíle, kdy dva italští přátelé, Carlo Capalbo a Gelindo Bordin, olympijský vítěz v maratonu ze Soulu, seděli u piva ve známé pražské hospodě Cibulka a snili o tom, jak se Prahou poběží maraton. Ze snu se stala skutečnost a v neděli 11. května se Volkswagen Maraton Praha rozběhne ze Staroměstského náměstí již po dvacáté.

Emil Zátopek, běžecká legenda a jeden z těch, kteří stáli u zrodu maratonu v Praze, kdysi prohlásil: „Chcete-li si zaběhat, běhejte míli. Chcete-li zažít něco mimořádného, běhejte maraton.

Důkazem jeho slov jsou davy maratonců, kteří v 9 ráno odstartují za zvuků Smetanovy Vltavy na trasu dlouhou 42,195 km.  Od roku 1995, kdy se konal 1. ročník, jich běželo už přes 85 tisíc lidí. Letos přibyde dalších 10 000. Ti všichni mohou říct: „Dokázal jsem to, uběhl jsem maraton.“ To je pocit, který vám už nikdo nevezme.

V průběhu dvou desetiletí existence společnosti Prague International Marathon postupně přibyly do rodiny RunCzech další závody, dnes je jich už celkem 7. Volkswagen Maraton Praha má však mezi nimi stále výsostné postavení. Svou tratí vedoucí 6 městskými částmi Prahy včetně úseku po Karlově mostě si vydobyl pověst jednoho z nejkrásnějších maratonů světa. Díky zlaté známce udělené Mezinárodní asociací atletických federací IAAF je zajištěna nejvyšší úroveň organizace a servisu pro běžce. I proto více než polovinu startovního pole tvoří účastníci ze zahraničí, pro které je běh historickou Prahou nezapomenutelným zážitkem a patří do seznamu světových maratonů, které si žádný „maratonský turista“ nesmí nechat ujít.

Přijďte si druhý květnový víkend užít maraton s námi. Ať už se startovním číslem na hrudi či v roli diváka!

VW Maraton Praha na území městské části Praha 5

Ve spolupráci s Prahou 5 je pro diváky připraveno fandící místo s kapelou v rámci Marathon Music Festivalu na Andělu. Běžcům bude hrát do kroku kapela, která spolu s diváky pomůže vytvořit pravou závodní atmosféru.

Domluvte se se skupinou přátel, spolužáků či kolegů a dejte dohromady fandící tým! Natočte se, jak fadíte běžcům, a pošlete své video na adresu soutez@pim.cz. Z poslaných videí vybereme nejlepší či nejhlučnější fandící tým a ten potom odměníme. Fantazie se meze nekladou, povoleny jsou originální kostýmy a fandící hudební nástroje.

Trasa Volkswagen Maratonu Praha vede tradičně i ulicemi městské části Praha 5. Rádi bychom vás upozornili na související dopravní omezení. V den závodu je v dotčených ulicích zákaz parkování a současně dochází k jejich uzavírkám. V oblasti Prahy 5 se tato omezení týkají Palackého mostu, ulic Lidická, Nádražní, Vltavská, Svornosti, Strakonická, dále Hořejšího nábřeží, Janáčkova nábřeží a most Legií.

Děkujeme za včasné přeparkování vašeho vozidla, předejdete tak nepříjemnostem spojeným s odtahem. Pro případné dotazy využijte bezplatnou dopravně-informační linku na čísle 800 165 102. Informace naleznete také na www.runczech.com. Během závodu dojde také k omezení provozu povrchové městské hromadné dopravy. Více informací na www.dpp.cz nebo na tel. 296 191 817. Pořadatel akce se za tato omezení omlouvá a děkuje za pochopení.

Maratonský víkend 8. – 11. května 2014

Maratonský víkend však není jen o vytrvaleckých výkonech. Je to oslava běhu, která začíná už ve čtvrtek otevřením bran Sport Expa na holešovickém výstavišti. Sport Expo je centrem pro všechny maratonce a zároveň sportovním veletrhem. Představí se zde přední světové sportovní značky a návštěvníci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Chystají se besedy se zajímavými osobnostmi z běžeckého světa i tradiční Procházka se psy.

Procházka se psy startuje v sobotu 10. května od Průmyslového paláce. Nenáročná 4 kilometrová trasa je určena pro všechny psy a jejich páníčky. Registrovat se můžete buď přes internet na stránkách www.runczech.com nebo přímo na místě. Pro všechny pejskaře je to jedinečná možnost seznámení s ostatními páníčky a jejich čtyřnohými miláčky.

K maratonu patří neodmyslitelně také dm rodinný minimaraton, který startuje v 9:15 ze Staroměstského náměstí, hned po maratoncích. Je určen pro všechny, kteří chtějí být součástí maratonského dění. Na rodiče, děti, prarodiče a všechny, co rádi běhají, čeká 3 km dlouhá trať. Po doběhu na Staroměstské náměstí dostanou všichni účastníci medaili, mohou přivítat v cíli vítězné maratonce a pobavit se Marathon Music Festivalem.

Maraton letos slaví 20 let a spolu s ním se rozrostl i Marathon Music Festival. Běžci se mohou těšit na téměř dvojnásobný počet kapel podél trati a na koncert pořádaný ve spolupráci s Pražským jarem, který se bude konat přímo v den závodu na Staroměstském náměstí.

Dopravní omezení v souvislosti s VW Maratonem 11. května 2014