Vladimír Železný v Galerii Portheimka

27/02/2010

Městská část Praha 5 zve všechny milovníky kvalitní dokumentární fotografie na výstavu „Vladimír Železný – Židé – Jeruzalém“. Návštěvníci si budou moci tuto ojedinělou kolekci velkoformátových děl prohlédnout od 3. 3. až do 27. 3. Výstava konaná u příležitosti autorových pětašedesátých narozenin v Galerii Portheimka. Zahrnuje fotografie pořízené v celém Izraeli, od severní Galileje přes Tel Aviv až po jižní Negev.

Expozice je přehlídkou fotografické práce Vladimíra Železného, ještě nedávno poslance Evropského parlamentu, pro kterého je fotografování jedním z jeho životních hobby. Představuje málo známý a pro veřejnost možná nečekaný rozměr politika, který je spíše spojován s psanou a televizní žurnalistikou, s popularizací astronomie a astrofyziky a s managementem médií. Jako fotograf se poprvé představil výstavou Můj Eretz v květnu 2008 v Galerii Zlatá husa.

Jádrem výstavy jsou záběry z Jeruzaléma, a to židovského, křesťanského i islámského, obsahuje ale i snímky z palestinských území, včetně citlivé arabské části Hebronu. Téměř polovinu výstavní plochy zabere dosud stále otevřený cyklus zachycující duchovně vznícenou atmosféru u Zdi nářků v Jeruzalémě.

Fotografie zachycují nejen víru a dvoutisícileté udržení tradic, ale také citlivé soužití judaismu, křesťanství a islámu. Železný navštěvoval židovský stát jako člen stálé delegace Evropského parlamentu pro Izrael. Jeho vztah k této zemi je však spjatý i s jeho kořeny.

“Celá moje rodina zahynula v koncentračních táborech,” říká. “Nejsem ortodoxně věřící, ale jsem Žid a mám velmi blízko k tomu, co zachycují tyto fotografie.”

Specifikou izraelských fotografií Vladimíra Železného a určujícím estetickým prvkem je jejich neobvyklý formát – mnohé přesahují rozměr nad 1 m. Tato „širokoúhlost“ posiluje vyznění snímků a dává zachyceným okamžikům až nečekanou plastičnost a realismus.

Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5,
návštěvní dny: úterý až neděle 13:00 – 18:00