Vláda od soboty zpřísňuje protiepidemická nařízení

29/01/2021

V důsledku nepříznivě se vyvíjející epidemie nemoci covid-19 a s ohledem na hrozící šíření nakažlivější mutace přistoupí vláda od soboty 30. ledna k úpravě svých nařízení. Nová omezení se budou týkat volného pohybu osob, pravidel pro maloobchod a oblasti služeb.

• Občané mohou cestovat na své chaty a chalupy jen za podmínky, že na těchto místech budou výhradně členové jedné domácnosti.
  • Vláda nařizuje na nezbytně nutnou dobu omezit kontakty s jinými osobami mimo členy jedné domácnosti.
  • Vláda důrazně doporučuje při styku s jinými osobami používat respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP 2 nebo KN95.
  • Ubytovací služby bude od 30. ledna možné výhradně využívat na základě dokladu od zaměstnavatele nebo objednatele služeb o účelu služební cesty.
  • Vláda vyňala z platných výjimek prodej zboží na tržištích, v tržnicích a mobilních provozovnách. Provoz zůstává povolen jen v mobilních prodejnách zajišťujících prodej základního sortimentu (potraviny + drogistické zboží) v lokalitách, kde není možné si tento sortiment jinak obstarat.
  • Vláda zpřísňuje provoz lanovek a vleků. Od 30. 1. 2021 bude tyto možné využívat výhradně pro potřeby zajištění dopravní obslužnosti, zásobování, chodu kritické infrastruktury nebo složek IZS.
  • Vláda nařizuje použití respirátorů třídy FFP2 nebo KN95 při praktickém výcviku v autoškolách.
  • S účinností od soboty 30. ledna se zakazují návštěvy v nemocnicích na odděleních akutní péče. Nařízení se nevztahuje za podmínky dodržení přísných hygienických pravidel pro třetí osoby při porodech. Dále jsou z nařízení vyňaty návštěvy u pacientů s omezenou svéprávností a návštěvy pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.
  • S účinností od 1. února se interval mezi antigenní testy plně hrazenými ze zdravotního pojištění zkracuje z pěti na tři dny.

Přílohy ke stažení