Vláda ČR schválila podporu podnikání v době platnosti nařízení souvisejících s Covid-19

Vláda ČR schválila podporu podnikání v době platnosti nařízení souvisejících s Covid-19

Vláda schválila programy na pomoc postiženým podnikatelům a zaměstnavatelům, podpoří kulturu i profesionální sport. Zároveň ministerstvo financí s ohledem na složitou situaci řady daňových poplatníků prodloužilo platnost daňových úlev představených v rámci jarních liberačních balíčků a rozšířilo je o další.

Zároveň vyzýváme podnikatele a živnostníky, aby v případě potřeby využívali stávajících možností, které jim nastavení daňového systému přináší. Stávající i nová liberační opatření přehledně shrnujeme v takzvaném Velkém liberačním balíčku.

Zásadní novinkou je odložení daňových povinností těm podnikatelům, jejich činnost byla bezprostředně omezena vládním nařízením. Podnikatelé, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, mají nově automaticky odloženy všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. Stačí, aby Finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem.

Dotační programy schválené na mimořádném jednání vlády 14.10.2020 na podporu podnikatelů a zaměstnavatelů:

  • Covid – Kultura

Druhá dotační výzva pro podnikatele a umělecké odborné technické profese ve výši cca 750 milionů

  • Antivirus Plus

Pokračování programu úhrady zaměstnavatelům mzdových nákladů na zaměstnance, kteří se ocitli v karanténě či izolaci

  • Covid nájemné

Prodloužení a úprava dotačního programu pro podnikatele provozují maloobchodní činnost a poskytující služby v provozovnách

  • Covid – Bus

Podpora podnikatelů v nepravidelné autobusové dopravě

  • Covid – Sport II

Podpora profesionálního sportu a pro pořadatele sportovních akcí