Více zeleně v Praze 5

29/11/2011

V Praze 5 začala výsadba 25 stromů, které přispějí k posílení zastoupení přírody v rušné městské části. V úterý 29. listopadu se na sázení stromů podílel i starosta páté městské části MUDr. Radek Klíma. Prostředky umožňující výsadbu mnoha vzácných stromů získala městská část získáním grantu z Nadace ČEZ.

„V červnu tohoto roku se městská část Praha 5 zúčastnila grantového řízení Nadace ČEZ ‘Stromy 2011‘. Správní rada nadace projekt naší MČ vybrala a schválila nadační příspěvek ve výši 200 tisíc Kč,“ doplnil starosta MUDr. Radek Klíma.

Podstatou projektu s názvem „Více zeleně v Praze 5“ je výsadba stromů v místech s vysokou koncentrací obyvatel. Jednotlivé druhy stromů byly zvoleny tak, aby korespondovaly s původní zelení a vhodně doplnily městskou zástavbu. U většiny stromů se jedná o náhradu stromem stejného druhu za původní uschlé stromy, které se v dané lokalitě dříve nacházely.

Dosázeny budou stromy na Barrandově (Chaplinovo náměstí, Tréglova a Lohnického ulice), na Smíchově (náměstí 14. října, Arbesovo náměstí) a v jinonické Tichnově ulici.

Výsadba začala v podzimních měsících, které jsou pro realizaci ideální a zaručují nejvyšší pravděpodobnost, že se nová zeleň uchytí.

Specifikace dosazovaných stromů:

• Chaplinovo nám. – sídliště Barrandov: 2x  Tilia tomentosa – Lípa plstnatá
  • Tréglova – proti poliklinice – sídliště Barrandov: 2x  Gleditsia triacanthos „SUNBURST“ –  Dřezovec trojtrnný, 1x  Acer platanoides „ CRIMSON KING“ – Javor mleč
  • Lohnického – sídliště Barrandov: 4x  Sorbus aria „ NAGNIFICA“ – Jeřáb muk
  • Nám. 14 října – park před úřadem: 1x Corylus colurna – Líska turecká
  • Nám. 14. října – u kostela: 2x  Tilia cordata  – Lípa srdčitá, malolistá
  • Arbesovo náměstí – chodník – stromořadí, park: 2x Tilia cordata – Lípa srdčitá, malolistá
  • Tichnova: 3x  Acer campestre – Javor babyka, 3x  Sorbus aucuparia – Jeřáb ptačí, 3x Quercus robur – Dub letní, 2x Quercus rubra – dub červený