Veřejná prezentace výsledků měření emisí z lodní dopravy

04/12/2017

Dovolujeme si Vás pozvat na veřejnou prezentaci výsledků měření emisí v prostoru plavební komory Smíchov i kvality okolního ovzduší.Přijďte ve středu 13. prosince 2017 v 18 hodin do budovy MČ Praha 5, Štefánikova 13,15/246, 6. patro, místnost č. 603, sál Zastupitelstva.

Na problémy spojené s lodní dopravou se snaží upozornit MČ Praha 5. Opakovaně totiž řeší stížnosti obyvatel Janáčkova nábřeží na nevyhovující stav ovzduší, který je umocněný lodní dopravou. Lodě, stejně jako auta, mají zážehové motory. Ovšem u lodí, na rozdíl od automobilů, není měření emisí povinné a nikdo ho nekontroluje. Vltavu tak mohou brázdit lodě s nevyhovujícími motory. Proto MČ Praha 5 požádala o spolupráci odborníky z Fakulty strojní ČVUT v Praze a z Ústavu chemických procesů AV ČR.

Výsledky měření emisí v prostoru plavební komory Smíchov i kvality okolního ovzduší budou zveřejněny ve středu 13. prosince 2017 na mimořádném, veřejně přístupném společném zasedání Výborů územního rozvoje, životního prostředí a Komise dopravní MČ Praha 5, které se bude konat v budově Úřadu městské části Praha 5, Štefánikova 13-15, v sále zastupitelstva č. 603 od 18:00.

Měření provedli fundovaní odborníci

Závěry své práce odprezentují studenti ČVUT, kteří prováděli měření pod vedením doc. Michala Vojtíška Ph.D. z Centra vozidel udržitelné mobility Strojní fakulty ČVUT a Ing. Jakuba Ondráčka Ph.D. z Ústavu chemických procesů AV ČR. Měření probíhala od června do září 2017.