Vedení Prahy 5 představilo novou koncepci “Otevřené radnice”

16/01/2015

Starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma a zástupci koalice TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených s podporou České pirátské strany představili základní kameny nového konceptu „Otevřená radnice“. Dle slov starosty se jedná o proces změny fungování úřadu i radnice Prahy 5 tak, aby veškerá rozhodování veřejné správy byla pod kontrolou občanů. Ti získají například plný přístup k materiálům projednávaným v komisích, výborech, radě i zastupitelstvu.

Ihned po nástupu koalice na radnici došlo k zpřístupnění účasti opozičních zastupitelů na všech výborech a komisích. Následně se všechna jednání těchto poradních orgánů zpřístupnila také občanům a zástupcům občanských spolků.

„Komise vytváří usnesení, která v podstatě doporučují radě, jak v dané věci rozhodnout. Obdobná situace platí i ve vztahu mezi usnesením výborů a rozhodnutími zastupitelstva. Dříve jednání probíhala za zavřenými dveřmi. Dnes jsou všechna jednání otevřená i zástupcům veřejnosti,“ vysvětlil starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma (TOP 09).

Podle koaliční dohody byla také nabídnuta členství ve výborech všem zastupitelům, včetně opozice.

Praha 5 nabídne úplné podklady na webu a rozklikávací rozpočet

Konkrétní termíny zasedání komisí a výborů jsou již dnes zveřejněny na současném webu Prahy 5.  Vzhledem k jeho zastaralosti ale radnice řeší novou podobu webových stránek.

„Nová struktura bude přehlednější a nabídne všem občanům jednoduchou cestu k podkladům pro jednání komisí, výborů, rady i zastupitelstva, a to včetně příloh! Počítáme mimo jiné také s rozklikávacím rozpočtem, který lidem umožní vyhodnotit, jak městská část hospodaří,“ konstatoval starosta MUDr. Radek Klíma.

Otevření radnice směrem k občanům je nejdůležitějším pilířem nového konceptu. Kromě změn na webu se lidé dočkají i větších možností participace na tvorbě obsahu ostatních informačních kanálů, například v radničním magazínu nebo sociálních sítích.

Druhým pilířem konceptu je větší otevření rozhodovacích procesů na radnici směrem k zastupitelům, například z řad opozice.

„Již nyní jsou zpřístupněny informace a podklady ze všech komisí a výborů všem 45 zastupitelům a zaměstnancům úřadu. Každý tedy může nahlížet do materiálů komisí a výborů, i když není členem těchto poradních orgánů. Již brzy budou tyto informace dostupné i veřejnosti,“ doplnil radní Viktor Čahoj (TOP 09), do jehož gesce „Otevřená radnice“ spadá.

Třetí pilíř tvoří spolupráce s občanskými spolky, neziskovkami a ostatními partnery. Radnice dle slov starosty MUDr. Radka Klímy již brzy představí novinky v této oblasti, například možnost vlastního prezentování v rámci radničního časopisu Pětka pro vás.

Priority konceptu Otevřená radnice:

• Zpřístupnění jednání komisí a výborů pro veřejnost i opozici a zveřejnění termínů jednání na webu
  • Úplná dostupnost všech podkladů k jednání komisí, výborů, rady i ZMČ pro všechny zastupitele, zaměstnance úřadu i veřejnost
  • Rekonstrukce webových stránek s důrazem na dostupnost informací pro občany i nová podoba intranetu pro zastupitele a zaměstnance ÚMČ
  • Nabídnutí radničních informačních kanálů pro prezentaci místních neziskovek, spolků a sdružení
  • Transparentní rozhodovací procesy, např. v oblasti zadávání veřejných zakázek a revize smluvních vztahů městské části