Vedení Prahy 5 nabídlo smír soukromé taneční škole na Žvahově a chce tak ukončit letitý soudní spor

03/06/2013

V pátek 31. května 2013 rozhodli radní Prahy 5 o stažení žaloby a zahájení jednání s Tanečním centrem Praha – konzervatoř (TCP) s cílem nalézt dohodu a ukončit mnohaletý soudní spor o pronájmu prostor v komplexu na Žvahově, který vznikl za vedení radnice exstarostou Milanem Jančíkem. Městská část již vyzvala TCP k zahájení společného jednání.

Rada městské části Praha 5 ve svém usnesení vzala na vědomí nález Ústavního soudu, který celý spor vrátil k projednání k Obvodnímu soudu pro Prahu 5.

„Nechali jsme si vypracovat právní stanovisko a dle jeho doporučení budeme postupovat. Pokud bychom pokračovali v žalobě vůči společnosti Taneční centrum Praha, došlo by k dalšímu, zřejmě mnohaletému, prodloužení soudního sporu. Místo toho žalobu stáhneme a zahájíme jednání o vyřešení letitého sporu o užívání prostor na Žvahově dohodou,“ přiblížil kroky Prahy 5 radní Michal Šesták (Uzdravme naši politiku).

Stažení žaloby je podle radnice gestem dobré vůle a prvním krokem k narovnání vztahu s TCP.

„Městská část musela i po výměně vedení v roce 2010 a odchodu exstarosty Jančíka v započatém soudním sporu pokračovat, neboť rozsudky všech tří instancí soudu, včetně Nejvyššího, potvrzovaly neplatnost údajné nájemní smlouvy a tedy neoprávněné užívání majetku městské části. Ústavní soud sice platnost údajné smlouvy také nepotvrdil, nicméně konstatoval, že nájemní vztah může existovat i bez ní, a to na základě konkludentního projevu vůle. Pro městskou část to znamená možnost zahájit jednání o narovnání právního vztahu mezi Prahou 5 a společností Taneční centrum Praha – konzervatoř bez tlaku soudního sporu, čehož se rada rozhodla využít. V minulých dnech jsme již TCP oslovili a vyzvali je ke společnému jednání,“ dodal Michal Šesták.

Soukromá konzervatoř od začátku sporu tvrdí, že disponuje platnou nájemní smlouvou uzavřenou právě s bývalým starostou Jančíkem v roce 2006, a která společnosti zaručuje užívání prostor až do roku 2017. Originál smlouvy se nicméně dosud nepodařilo doložit a městská část Praha 5 v dokumentech takovou smlouvu nemá, což bylo podkladem pro soudní spor o neoprávněném užívání komplexu na Žvahově.