Vedení MČ Praha 5 ostře odmítá nařčení z neregulérního prodeje domu

09/04/2008
Vedení městské části Praha 5 reaguje na včerejší článek v deníku Právo, který hovoří o prodeji domu Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Veškeré informace uvedené opozicí v článku jsou zavádějící a vedení městské části je ostře odmítá stejně jako článek, který považuje za tendenční.
Vedení městské části Praha 5 je přesvědčeno, že obchod z roku 2003 se uskutečnil v souladu s platnou legislativou. Prodej domu byl schválen orgány městské části a o prodeji byl informován MHMP. Zastupitelstvo MČ Praha 5 prodej schválilo 25 hlasy ze 35 přítomných.
Vedení městské části Praha 5 vnímá útok opozice jako neopodstatněný. Vedení předpokládá, že se opozice snaží pouze zviditelnit a nikoli konstruktivně přistupovat ke své práci pro městskou část Praha 5. Opozice kritizuje něco u čeho nebyla. Z dosavadní činnosti většiny opozičních zastupitelů je patrné jedno a to umělé konstruování kauz a nikoliv práce pro současnost a budoucnost městské části. Veškeré materiály k prodeji si od úřadu vyžádal opoziční zastupitel a úřad mu je dne 1.2.2008 bez problémů předal.
Vedení městské části Praha 5 vyzývá pana Lukáše Budína, aby splnil svou zákonnou povinnost a v případě, že má jasné doklady o tom, že se strany Prahy 5 celá věc neproběhla regulérně, aby potřebné doklady doložil Policii ČR. Vedení městské části dále ostře odmítá uvedené souvislosti v článku o možném napojení samosprávy na státní zastupitelství. Jedná se smyšlenou konstrukci.
Ke kritice ceny prodejní a ceny dle znaleckého posudku:
  • Odhad ocenil nemovitost na částku: 47.405.460,- Kč
  • Cena (veřejná obchodní soutěž): 40.000.000,- Kč
Posudek, který je jediný a opozice jej má k dispozici, hovoří o stavu nemovitosti, cituji: “K datu ocenění je dům hodnocen – v zanedbaném stavebnětechnickém stavu.“ Rozvody elektrického vedení byly zastaralé. V domě byla vedena pouze studená voda. MČ navíc tuto budovu pro své účely zajištění chodu úřadu nepotřebovala. Náklady na modernizaci budovy, údržbu apod. by značně zatížily rozpočet městské části, a proto bylo rozhodnuto o prodeji přihlášením se do veřejné obchodní soutěže vyhlášené státem, ve které MČ Praha 5 uspěla.
Městské státní zastupitelství dne 9.7.2003 vyhlásilo obchodní veřejnou soutěž na nákup administrativní budovy. Rada MČ Praha 5 na svém zasedání dne 9.9.2003 rozhodla o účasti ve veřejné obchodní soutěži vyhlášené Městským státním zastupitelstvem Praze na nákup administrativní budovy s nabídkou prodeje nemovitosti č.p. 2188 na náměstí 14. října 9, Praha 5 – Smíchov. Nabídková cena do veřejné obchodní soutěže byla 40.000.000,- Kč. Číslo usnesení 34/1219/2003. Nabídka MČ Praha 5 byla zadavatelem vyhodnocena jako nejvýhodnější. Následný prodej schválilo většinově Zastupitelstvo MČ Praha 5 na svém 9. zasedání dne 23.10.2003. Pro bylo 25 zastupitelů (71%). MČ Praha 5 oznámila záměr prodeje Magistrátu hl.m. Prahy a dle usnesení číslo 1669 ze dne 4.11.2003 nepožadovala Rada hl. m. Prahy projednání prodeje v Zastupitelstvu hl.m. Prahy a platnost právních úkonů v dané věci nepodmínila souhlasem v Zastupitelstvu hl.m. Prahy a ponechala právní úkony v působnosti příslušných orgánů městské části. Oznámení záměru prodeje bylo umístěno na úřední desce od 29.9.2003 do 13.10.2003.