Ve Štefánikově ulici vyrostla nová kavárna s pekařstvím a knihovnou

23/08/2013

V kavárně Mezi Řádky (Štefánikova 40) pracuje dvanáct lidí, všichni handicapovaní zaměstnanci prošli pro práci v kavárně speciálním tréninkem. Učili se, jak komunikovat se zákazníky, jak roznášet nápoje a jídla, jak si zapisovat objednávky. Zaměstnance s postižením vedou pracovní asistenti, kteří zároveň mají na starost bar či přípravu kávy a jídel.

Je to pro mě úplně nová zkušenost, dříve jsem o lidech s postižením slyšela jen z televize nebo z doslechu. Musím přiznat, že jsem měla zbytečné předsudky. Zjistila jsem, že spoustu práce tady zvládnou s přehledem. Pro zákazníky můžou někdy působit pomaleji, musíme je občas vést krok po kroku, jak udělat čaj nebo třeba připravit pečivo pro zákazníky, ale rychle se učí. A je vidět, že je práce tady baví,“ popisuje svoji novou zkušenost s kolegy s postižením pracovní asistentka a barmanka Denisa Vránová.

Pro radnici Prahy 5 je kavárna Mezi Řádky rozšířením nabídky sociálních služeb na území městské části a zároveň kavárna přirozeně posílí běžný život a přirozený ruch ve Štefánikově ulici.

„Občanské sdružení Etincelle se nám již stará o úklid v ulicích, a jsme s nimi velmi spokojení. Proto nebylo těžké vstoupit do partnerství dalšího projektu, který je navíc financován z evropských fondů. Etincelle je neziskovka, která má srozumitelný a jasný cíl podpory lidí s handicapem, občanů Prahy 5, kteří by jen obtížně hledali práci na otevřeném pracovním trhu. Právě sociální oblast je jednou z problematik, kde vnímáme odpovědnost radnice,“ říká starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (UNP).

Jeho slova potvrzuje osmačtyřicetiletá Lenka, pracující v kavárně, „Posledních šest let jsem v invalidním důchodu. Práci jsem dlouho nemohla nikde sehnat. Až teď se objevila tahle příležitost, za kterou jsou hrozně vděčná. Navíc velmi ráda čtu a jsem mezi lidmi, takže práce právě v této kavárně je pro mě úplně ideální.“

Kavárna nabídne pořádání různých akcí – například autorská čtení, literární večery nebo i kurzy práce s počítačem pro seniory. “Právě podpora starších občanů je také důležitým cílem naší práce na radnici. Věřím, že spolupráce s Etincelle bude úspěšně pokračovat ku prospěchu občanů naší městské části,“ dodal Miroslav Zelený.

Etincelle, o.s. má několik provozoven, kde zaměstnává lidi s lehkým mentálním postižením. U Slaného je to farma, kde chová ovce a pěstuje zeleninu. V Praze a v Kladně má úklidové týmy, kdy handicapovaní zaměstnanci pod dohledem pracovního asistenta uklízejí chodníky a parky. V Kladně tato neziskovka provozuje kavárnu Bez Konce a v Praze ještě kavárnu s prodejnou pečiva s názvem Ta Bageta. A konečně v Jílovém u Prahy má pekárnu, která zaváží přibližně dvacítku odběratelů a nabízí sortiment sedmdesáti druhů pečiva.