V roce 2015 bude Zbraslav slavit 900 let od svého vzniku

17/03/2015

Oslavy začnou první jarní den a budou pokračovat v průběhu celého roku.

První jarní den, 21. března 2015, se na Zbraslavi uskuteční slavnostní zahájení Roku pro Zbraslav. V roce 2015 si obec připomíná 900 let své existence a u této příležitosti se zde během celého roku budou konat série akcí, jejichž cílem je výročí připomenout a přilákat lidi z Prahy a okolí k návštěvě Zbraslavi.

Zahájení Roku pro Zbraslav se uskuteční formou Zbraslavobraní – setkání u kulatého stolu na téma historie Zbraslavi. Spolu s našimi předními historiky k němu zasednou i znalci místních dějin. Večer v královském sále zbraslavského zámku vystoupí soubor Schola gregoriana pragensis. V průběhu dne paní starostka představí další akce, které Městská část Zbraslav ve spolupráci s místními vzdělávacími, kulturními, sportovními, zájmovými, spolkovými a jinými organizacemi připravila v rámci Roku pro Zbraslav.

Program zahájení oslav 900 let od první zmínky o Zbraslavi v sobotu 21. března 2015:

• 15:00  Slavnostní fanfáry
    • Žesťový kvintet ZUŠ pod vedením Milana Tolknera (balkon Městského domu).
  • 15:15 Vyhlášení Roku pro Zbraslav
    • Seznámení s jeho obsahem (obřadní síň Městského domu).
  • 15:30 – 16:30 Loutkové divadelní představení pro děti (Kaškovo divadlo).
  • 15:30 – 17:30 Zbraslavobraní: kulatý stůl na téma 900 let Zbraslavi
    • Prof. Kateřina Charvátová, ing. arch. Karel Pašek, Mgr. Lenka Šťástková, prof. Josef Žemlička a Oldřich Vlček, hudební vstupy žáků a učitelů ZUŠ (obřadní síň Městského domu).
  • 19:30  Pocta Zbraslavi: vystoupení souboru Schola Gregoriana Pragensis
    • Hlasy, tváře a slova starých kronik (Královský sál zbraslavského zámku)