V pátém Městském obvodu se nikdy v rozpočtu žádné peníze neztratily

10/06/2010

Městská část Praha 5 vykazuje každoročně výsledky hospodaření za hlavní činnost a za zdaňovanou činnost. V loňském roce vykazuje MČ v Praze 5 hlavní činnosti zisk 10,1 mil. Kč a ve zdaňované činnosti zisk 204 mil Kč. V hlavní činnosti se jedná o příjmy a výdaje a výsledek hospodaření. Ve zdaňované činnosti o výnosy a náklady a jejich rozdílu; tj. zisk nebo ztráta.

Tyto údaje jsou uvedeny v usnesení k materiálu o Závěrečném účtu MČ Praha 5 za rok 2009, který projednalo a schválilo zastupitelstvo MČ Praha 5 tento čtvrtek na svém 22. zasedání.

Radnice Praha 5 věří, že ze strany opoziční zastupitelka nejde o záměr zdiskreditovat radnici, ale pouze o neznalost účtování a hospodaření územně samosprávních celků. V daném komentáři zastupitelky MČ Praha 5 došlo ke smíšení dvou rozdílných činností v hospodaření městské části.

• Tvrzení, že: radnice do nákladů nezahrnula promlčené dluhy ve výši 34,3 mil Kč, se nezakládá na pravdě. Nejedná se o promlčené pohledávky, ale o smluvní pokuty, které byly v nájemních smlouvách na pronájem nebytových prostor v bytových domech a garážích a výše těchto pokut je v rozporu s dobrými mravy ve znění OZ a tím od počátku neplatná. Tato částka může být zahrnuta do nákladů teprve ve chvíli, kdy dojde k odpisu pohledávek. Proto ji auditor ve své zprávě neuvádí. Ve vyjádření starosty k „Dopisu auditora Zastupitelstvu a RMČ“ je uvedeno, že tyto smluvní pokuty budou odepsány nejpozději do 30. září 2010.
  • Rovněž i další tvrzení, že auditor zmiňuje i další nevyřešené pohledávky ve výši zhruba 16,2 mil Kč se nezakládá na pravdě. Auditor tuto částku ve zprávě uvádí jako doporučenou výši opravné položky k pohledávkám, o kterých účtuje městská část od ledna 2010 na základě novelizovaného zákona o účetnictví platného od 1.1.2010.
  • Dále paní opoziční zastupitelka uvádí nesprávně pro ČTK, že MČ investovala zpětně do majetku 1,65 miliardy Kč. Ve skutečnosti to je 2,4 miliardy. Pravdu má pí. zastupitelka v tom, že se za prodej utržilo cca 3 miliardy Kč, odečteme-li, kolik MČ Praha 5 skutečně investovala zpětně do majetku tj. 2,4 miliardy Kč, zbude 0,6 miliardy Kč a po odečtení daně z příjmů cca ve výši 0,2 mil Kč, zbyly na účtech zdaňované činnosti cca 0,4 miliardy Kč, které tam také jsou /viz rozvaha přiložená k auditu/
  • Další nepravda opozice, že radnice ve FRR má v současnosti asi 250 mil z privatizace. Do FRR se převádí pouze zůstatky z výsledků hospodaření hlavní činnosti. Nikdy do FRR nebyla převedena ani koruna ze zdaňované činnosti. Do hlavní činnosti se při sestavování rozpočtu vždy počítá s konkrétní částkou ze zdaňované činnosti do příjmů na krytí investic, oprav a údržby majetku. Ve skutečném „čerpání“ těchto příjmů v rozpočtu na pokrytí výdajů uvedených v předchozí větě se promítají jen zrealizované akce v příslušném rozpočtovém /kalendářním roce/, takže de facto žádný zbytek nepoužitých /nevyčerpaných/ prostředků nemohl být v roce 2009 ani v letech minulých použit na žádné jiné výdaje.

Co v článcích naopak úplně chybí, je konečné vyjádření nezávislého auditora, který naopak ve své zprávě uvedl, cituji: „Při přezkoumání hospodaření MČ Praha 5 nebyly zjištěny nedostatky“.