V listopadu začínají Dny otevřených dveří na středních školách

01/11/2018

Mnohé střední školy i učiliště napříč Prahou již od listopadu nabízí tzv. Dny otevřených dveří, které mohou především rodičům nerozhodnutých „deváťáků“, žáků a žákyň základních škol, ulehčit výběr dalšího vzdělávání.

Průmysl, strojírenství, technika, řemeslo – to vše od nepaměti neodmyslitelně k Praze 5 patřilo. „Praha 5 byla vždy místem, kde průmysl vzkvétal. Ať už to byla za Františka Ringhoffera II. výroba tramvají a kolejových vozidel, nebo později ČKD Tatra – naftové motory, Motorlet nebo chcete-li Waltrovka, ZPA Jinonice, Meopta a tak dále,“ připomíná Martin Slabý, 1. zástupce starosty MČ Praha 5. A dodává: „Již v prvním pololetí letošního školního roku jsme ve spolupráci se ZŠ Kořenského uskutečnili ukázku řemesel, aby se děti mohly lépe zorientovat v nabídce středních škol a oborů. Nyní připomínáme, že dny otevřených dveří průběžně na jednotlivých středních školách začínají.“ Praha 5, jako zřizovatel základních škol, se takto snaží motivovat žáky k návratu k řemeslům. „Víme, že firmy mají mimořádný zájem o absolventy technických škol. Je důležité dětem ukázat, že řemeslo již dávno není tvrdá manuální práce. Řemeslník dnes musí umět využívat moderní technologie, aby mohl naprogramovat obráběcí stroje vybavené počítačem, nebo se stát třeba leteckým mechanikem,“ míní Martin Slabý. Nejen tento atraktivní obor mohou uchazeči najít např. v nabídce Střední školy elektrotechniky a strojírenství.

• Dny otevřených dveří
  • Postup a termíny podání přihlášky ke vzdělávání ve střední škole: podle platného předpisu podává uchazeč do 1. kola přijímacího řízení přihlášku ke střednímu vzdělávání nejpozději do 1. 3. 2019, (detaily na MŠMT).