Úředníci Prahy 5 během povodně v ulicích: “Nejvíce ohroženi se cítí senioři”

02/06/2013

Zaměstnanci Úřadu městské části Praha 5 procházejí všechny budovy ve 23 ulicích, kterým hrozí záplava v důsledku povodní. Informují místní občany o aktuálním stavu a připravují je na možnou evakuaci. Ta by mohla nastat, pokud průtok ve Vltavě překoná hranici 2600 m3/s.

Vedení radnice Prahy 5 se zvlášť zaměřilo na seniory a osoby využívající služeb sociální pomoci. Ti jsou podle 1. zástupce starosty JUDr. Petra Lachnita nejvíce ohroženou skupinou. „Zaměstnanci úřadu navštěvují všechny ohrožené domy a oslovují jejich obyvatele, aby je informovali o pravidlech pro případ evakuace. Zvláštní pozornost věnujeme konkrétním osobám, které nám pomohl vytipovat Odbor sociální a Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci. Zhruba se celkově jedná o 120 klientů. Bereme v potaz aktuální dotazy občanů, kteří mají povědomí o osobách imobilních, tzn. tělesně postižených, upoutaných na lůžko, samostatně neschopných zajistit si v případě evakuace přemístění. Je velmi důležité přesně vědět, ve kterých budovách jsou lidé, které povodeň může ohrozit,“ vysvětlil Petr Lachnit.

Velmi se osvědčilo zřízení krizových linek pro občany přímo na sekretariátu starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného.

„Lidé se na nás obrací s aktuálními problémy. Zaznamenali jsme například průnik spodní vody do několika sklepů, nicméně občané musejí pochopit, že záchranné složky se v tuto chvíli věnují především ochraně lidských životů a budování protipovodňových opatření,“ dodal starosta.