Dientzenhoferova Portheimka – Barokní klenot Smíchova

7.9.2023 - 29.11.2023

Výstava, kterou pořádá městská část Praha 5 ve spolupráci se společností Czech Archives, vznikla u příležitosti znovuobnovení výstavní činnosti v prostorách letohrádku Portheimka. Přibližuje historii této jedinečné barokní památky, kterou ve dvacátých letech 18. století vybudoval pro svou rodinu proslulý stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer.

Právě osobnosti prvního majitele a původní podobě letohrádku se věnuje úvodní část výstavy, která je situovaná do prvního patra objektu. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout i jedinečný mramorový sál s nástropní freskou Václava Vavřince Reinera.

Expozice v přízemí se věnuje historii objektu v rokokovém období, kdy zde sídlili příslušníci hraběcího rodu Buquoyů. S jejich jménem jsou spojeny i nákladné úpravy zahrady obklopující letohrádek.

Poslední část výstavy se zaměřuje na industriální a společenské proměny v 19. a 20. století, které měly výrazné dopady i na osudy letohrádku i jeho tehdejších majitelů.