,,Cesta ke svobodě” – výstava fotografky Zuzany Mináčové

25.9.2019 - 17.11.2019

Vážení, dovolujeme si vás pozvat na vernisáž výstavy ,,Cesta ke svobodě” významné fotografky Zuzany Mináčové, která se koná ve středu 25. září 2019 od 16 hodin na pěší zóně Anděl v rámci akce ,,Slovenské dni v Prahe”. Výstava bude poté pokračovat od 27. září 2019 do 17. listopadu 2019 před kostelem svatého Václava.

Záštitu nad výstavou převzal místostarosta Lukáš Herold (ODS).

Zuzana Mináčová  se narodila v Bratislavě v emancipované židovské lékařské rodině. Rodiče ji vychovávali nenáboženským způsobem, ovšem s ortodoxií se měla možnost setkat v rodině svých prarodičů v Betlanovcích, kam jezdila na prázdniny a zažívala různá dobrodružství. Idylické dětství Zuzany Mináčové bylo však záhy zpřetrháno – bylo jí teprve osm let, když vypukl Slovenský stát [1] a její rodina byla ze dne na den nucena čelit řadě restrikcí a perzekucí. Válku prožila zprvu se svou sestrou v úkrytu, po udání však byly obě odtransportovány do sběrného tábora Sereď [2], odtamtud do Osvětimi, po níž následoval ještě tábor nucených prací ve Vrchlabí. Osvobození zažila jakožto třináctileté děvče. Válečné události ji donutily předčasně dospět, po válce jí starosti jejích vrstevnic připadaly najednou cizí. Jak sama říká, nezajímaly jí starosti spolužaček ve škole, chtěla začít žít opravdovým životem, najít si práci a realizovat se. To se jí vyplnilo – stala se známou a úspěšnou fotografkou, v této profesi se realizuje dodnes. Zapojila se do takzvané „nové vlny“ šedesátých let, která rozšířila možnosti fotografického výrazu. Její tvorbu charakterizuje imaginace, filozofická kontemplace, poetická hra a experiment. Je autorkou fotografických cyklů Čas, Čekání, Souvislosti, Hra, Zastavení na cestě, Herecké portréty, Stromy. Téměř po šedesáti letech po druhé světové válce se Zuzana Mináčová rozhodla „obnovit“ svoje dětské rodinné album, o které přišla v chaosu druhé světové války. V roce 1996 se pustila do projektu „Rekonstrukce rodinného alba“, tedy zpřítomnění svého dětství skrze fotografii. Do projektu zapojila svého syna Matěje s rodinou a další své přátele a jiné známé osobnosti, kteří jí zpřítomnili vlastní příbuzné, o něž za války přišla, a po nichž jí nezůstaly žádné fotografie. Jelikož je sama známou fotografkou, rozhodla se rekonstruovat toto album sama na základě svých vzpomínek.

Zuzana Mináčová od roku 1993 žije v Praze a do  dějin fotografie výrazně zapsala reportážními filmovými fotografiemi, stejně jako fotografiemi uměleckými či angažovanými, například cyklem Návštěva, jež vznikl jako odezva na okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968.

S Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech, je spjata více přes 40 let,  fotografuje zde  osobnosti ze světa filmu i společenské události doprovázející festival.

Syn Zuzany Mináčové, významný režisér Matej Mináč natočil o osudech své matky hraný dokument Očima fotografky, který měl premiéru na MFF Karlovy Vary 2015.

Fotografie Zuzany Mináčové byly vystavovány po celém světě.

Ve Slovenském institutu v Praze realizovala samostatnou velmi úspěšnou výstavu „Jak to bylo za komunismu“. Dále se tam v roce 2018 prezentovala svými fotografiemi na audiovizuálním projektu „ Osudy Židů od vzniku Československa až po dnešek“  ke100. výročí založení Československa.

Připravovaná Open Air výstava  pod názvem Cesta ke svobodě na Praze 5  v rámci Česko-slovenského festivalu 2019  na Andělu a pak na venkovní výstavě, představí soubor 24 vybraných fotografií instalovaných na velkoplošných panelech před kostelem Sv. Václava  oproti Úřadu MČ Praha 5.  Výběr fotografií by měl inspirací zejména pro mladé lidi k zamyšlení, že cesta k listopadu 1989 nebyla jednoduchá, ale rovněž jaké nové možnosti nám tento rok přinesl.