Turnaje kosmonautů se zúčastnila téměř stovka šachistů

23/02/2013

V sobotu 23. února 2013 zahájil starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený pod svojí záštitou již 15. ročník tradičního šachového klání s názvem „Turnaj kosmonautů“. Akce se kromě soutěžících z řad dětí a mládeže zúčastnil i první československý kosmonaut a současný europoslanec Ing. Vladimír Remek.

„Šachy se právem nazývají ‚hrou králů‘. I pro šachového laika jsou kombinací umění taktiky, strategického myšlení a předvídání.  Vzhledem k nutnosti pravidelného tréninku a zkoušení nových postupů mi nezbývá, než vyjádřit obdiv ke všem přítomným hráčům a obdivovatelům této hry, především z řad dětí a juniorů,“ přivítal více než 90 hráčů i hosty na půdě radnice starosta Ing. Miroslav Zelený.

Turnaj s mezinárodní účastí se hraje švýcarským systémem 7 kol 2x 25 minut v juniorské kategorii a 9 kol 2x 20 minut u žáků. Obhájci vítězství v minulém ročníku byla družstva Šachový oddíl SK Oáza Praha (žáci) a ŠK Rakovník (junioři). Kandidátem na trvalé získání putovního poháru byl tým ŠK Vyšehrad, který v historii Turnaje kosmonautů uspěl již 4x.

Ve strhujícím průběhu turnaje dokázali v obou kategoriích uspět obhájci titulů z loňského ročníku, vítězi se tedy stala družstva SK Oáza Praha a ŠK Rakovník. Výsledky Turnaje kosmonautů včetně minulých ročníků naleznete v příloze.

„Říká se, že hra o 64 polích je láskou na celý život. Hráči z Šachového klubu Smíchov, který Praha 5 dlouhodobě podporuje, jsou důkazem tohoto tvrzení. Za celé vedení radnice šachistům dáváme plnou podporu a přeji, ať se vydaří nejen dnešní turnaj, ale i všechna další klání, které máme tu čest zde na radnici letos hostit,“ dodal starosta Ing. Miroslav Zelený.