Svatoprokopská pouť letos již po čtrnácté

02/07/2008
Ve spolupráci s římskokatolickou farností při kostele sv. Filipa a Jakuba, Společností pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí a za podpory MČ Praha 5 se koná již po čtrnácté 6.7.2008 Svatoprokopská pouť. Začátek akce je v 16:00 a poutní mše svatá začíná od 18:00.
„I když hlavní náplní práce našeho občanského sdružení je ochrana přírody, domníváme se, že nedílnou součástí života je i navazování na tradice,“ informovala zastupitelka MČ Praha 5 a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Jitka Matoušková (NEZ). „Svatoprokopská pouť bývala první letní poutí v Praze. Naší snahou je připomenout jednu z nejslavnějších místních tradic a obnovit poutní mši v tomto kouzelném údolí. Snažíme se navázat na téměř dvousetletou tradici, přestože kostelík sv. Prokopa byl zbořen v roce 1966.“
Návštěvníky čeká bohatý kulturní program, například koncert komorní hudby Musica Gaudeans nebo tradiční zdobení medových perníků. Připravena je také výstava o historii svatoprokopské pouti, Prokopském údolí, Hlubočepech a další zajímavosti. Návštěvníci se tak mohou dozvědět nové informace o tomto území, o jeho historii a o zvycích našich předků.
V roce 1712 vedl procesí do Prokopského údolí farář od kostela sv. Václava na Malostranském náměstí. Tady se rozhodlo, že se postaví kostel sv. Prokopa, který byl vysvěcen v roce 1714, takže za nedlouho budeme oslavovat 300 letou tradici Svatoprokopských poutí. Ta se konala se vždy v neděli po svátku sv. Prokopa k poctě sv. Prokopa, patrona české země. Hned od svého počátku byla velmi oblíbená. Jakub Arbes ji řadil mezi nejživější a nejzábavnější poutě v Praze. Romantické Prokopské údolí jistě k této oblíbenosti velmi přispělo. Bohatý společenský ruch postupně propůjčil Prokopským poutím ráz národních slavností.